Kolejny urodzinowy  wieczór (6.09) to między innymi koncert w Alei Róź. W programie muzyka ze spektakli Łaźni Nowej. Wśród wokalistów znajdą się współpracujący z teatrem artyści: m.in. Radosław Krzyżowski, Anna Oberc czy Robert Koszucki. Całość uświetni światowej sławy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, a także koncert Macieja Maleńczuka.

Łaźnia Nowa od dekady realizuje spektakle teatralne, jest miejscem teatralnej debaty a także ważnym elementem kształtującym społeczeństwo obywatelskie Nowej Huty.

Początki teatru sięgają roku 1996 roku kiedy Bartosz Szydłowski założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia". Do 2004 roku teatr funkcjonował na krakowskim Kazimierzu, w dawnej łaźni żydowskiej, a od dekady Łaźnia Nowa działa na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie. Teatr funkcjonuje na terenie dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych.

Idea, którą realizuje zespół teatru, to wyjście do mieszkańców Nowej Huty, działania animacyjne, performatywne i akcje edukacyjne. W repertuarze Łaźni Nowej wielokrotnie pojawiały się realizacje z udziałem nieprofesjonalnych aktorów, osób starszych, wykluczonych a także najmłodszych.

Łaźnia Nowa Teatr wydawał bezpłatny miesięcznik "Lodołamacz", gdzie publikowali związani z Nową Hutą artyści i mieszkańcy.  

Najważniejszym z festiwali współrealizowanych przez Łaźnię Nową jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.
Od 2005 roku Łaźnia Nowa jest stowarzyszona w międzynarodowej sieci Trans Europe Halles, łączącej niezależne instytucje kultury z Europy działające w przestrzeni postindustrialnej.

 

Zobacz też: Małgorzata i Bartosz Szydłowscy: "Żyjemy z teatrem, kładziemy się spać z teatrem"

Małgorzata Nieciecka/kw