Wybraliśmy dla Państwa kilka ważnych, markowych festiwali, odbywających się w sierpniu. 4 sierpnia rozpoczyna się w Krakowie XVII Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta w renesansowej Willi Decjusza odbywają się liczne warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych specjalistów. Od kilku lat oferta warsztatowa wzbogacona jest także o warsztaty aktorskie i muzyczne. Zespoły biorące udział w Festiwalu mają okazję zaprezentować się krakowskiej publiczności podczas pokazów plenerowych w zabytkowych przestrzeniach Krakowa. Na rozpoczęcie i finał Festiwalu prezentowane są wielkie widowiska plenerowe w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza wraz z zaproszonymi wybitnymi gośćmi.  Przedstawienia te od 2000 roku przyciągają na dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu lub na Rynek Główny w Krakowie tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej.

8 siepnia o godz. 20 na scenie przy Placu Szczepańskim wystawiony będzie spektakl nawiązujący do tematu festiwalu. Będzie to przedstawienie "Wokół tanga" w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Widowisko poprowadzi widzów nie tylko przez historię tańca, opowie tańcem o tangu, które nazywane jest „smutną myślą którą się śpiewa”, ale także pokaże go jako inspiracje wielu artystów z różnych stron świata. Tango, które wywodzi się z hiszpańskiej habanery i flamenco, zakorzenione wyrosłe i wypielęgnowane w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Argentynie, powróciło w latach 20. XX wieku do Europy, stając się nie tylko przebojem sal tanecznych i koncertowych, ale także inspiracją dla wielu twórców.

 

KROMER FESTIVAL odbywa się od 11 do 14 sierpnia w Bieczu.

Na festiwalu gości światowa śmietanka artystów, specjalizujących się w muzyce dawnej. Utwory Mikołaja z Radomia przygotuje więc Agnieszka Budzińska-Bennett, muzykę Johannesa Ciconii – jednego z wielkich wzorców dla Radomskiego – uwielbiany za spektakularną teatralność swych kreacji ansambl Mala Punica Pedra Memelsdorffa. Program krążący wokół Utopii Tomasza Morusa, łączący średniowiecze z renesansem, to dzieło belgijskiego zespołu Graindelavoix, może najbardziej zadziwiającego zjawiska wokalnego ostatniej dekady. Dorobek artysty podsumowującego ekspresję renesansu – i w ten sposób wyznaczającego nowe perspektywy dla baroku – wielkiego madrygalisty Cipriana de Rore, przedstawi legendarny Huelgas Ensemble. Renesansowe tańce inspirowane polskimi rytmami i melodiami to program koncertu lutnisty z Bazylei, Michała Gondko; z kolei Hopkinson Smith, prawdziwa legenda lutni, zagra muzykę z bogatego skarbca elżbietańskiej Anglii, epoki Szekspira, słynnych wirginalistów i madrygalistów – najwyższego wzlotu kultury nowożytnej Albionu.

Wariacje Goldbergowskie Bacha – bo nie zabraknie i kulminacji w postaci jednego z najsłynniejszych utworów w historii – wykona jeden z najsłynniejszych muzyków zajmujących się dawnymi instrumentami klawiszowymi, Andreas Staier. W innych dziełach baroku, czy to wczesnych Jarzębskiego, czy późnych w koncercie rozchwytywanego dzisiaj kontratenora, Xaviera Sabaty, słuchać będziemy rezydenta festiwalu, orkiestry Capella Cracoviensis, pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza (nagrodzonego Paszportem Polityki za 2015 rok) albo Jana Tomasza Adamusa, dyrektora zespołu. On też poprowadzi na zakończenie jedyny koncert klasyczny, z symfonią Haydna i słynną Mszą Koronacyjną Mozarta – jego największą, pełną mszą, jedynym pełnym, skończonym cyklem, który z powodzeniem funkcjonuje obok dwóch niedokończonych, Requiem i wielkiej Mszy c-moll.

 

Od 13 sierpnia w Krynicy odbywa się 50-ty, jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy.


Artur Ruciński, niezwykły polski baryton, który z wielkim sukcesem ostatnio wystąpił w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz doskonała sopranistka Iwona Sobotka a także znani i cenieni śpiewacy tacy jak: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Stanisław Kuflyuk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz dyrygent Oliver Diaz, dyrektor artystyczny Teatro Zarzuela w Madrycie - to tylko część gwiazd, które wezmą udział w jubileuszowym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny festiwal, którego głównymi organizatorami są Gmina Krynicy-Zdrój i krynickie Centrum Kultury, będzie miał rozmach godny jubileuszu. Funkcję ambasadora festiwalu przyjął prof. Ryszard Karczykowski zaś merytorycznie imprezę wsparł prof. Stanisław Krawczyński, dołączając do sekretariatu programowego festiwalu.

Od 13 sierpnia przez kolejne 8 festiwalowych dni odbędzie się w sumie ponad 30 imprez, w tym: koncerty, spektakle, spotkania a także warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków. Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym kilkudziesięciu śpiewaków oraz osiem orkiestr: Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Opery Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Salonowa Orkiestra Camerata.

Festiwalowy  czas w Krynicy będzie upływał pod znakiem wszelkich gatunków śpiewu.  Zostanie zaprezentowanych osiem głównych wydarzeń, na które złożą się nie tylko koncerty pełne największych przebojów z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: „Wesoła wdówka” (18.08) będąca inscenizacją Opery Śląskiej w Bytomiu oraz muzyczna opowieść „Kamienica na Nalewkach” (16.08) warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Festiwal zainauguruje (13.08) wielki plenerowy  koncert trzech młodych, niezwykle utalentowanych tenorów hiszpańskich, którym towarzyszyć będzie Iwona Sobotka, ceniona polska artystka  zamieszkała na stałe w Hiszpanii. José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz wprowadzą publiczność  w świat największych przebojów operowych i operetkowych. Podczas wieczoru zatytułowanego „W krainie tenorów” nie zabraknie też repertuaru Kiepurowskiego, co będzie ukłonem hiszpańskich artystów, dla polskiego króla tenorów. Krakowską Orkiestrę Symfoniczną i Chór Polskiego Radia poprowadzi maestro Oliver Diaz, dyrektor Teatro de la Zarzuela w Madrycie.

15 sierpnia przypada 50. rocznica śmierci patrona festiwalu. Z tej okazji odbędzie się koncert nadzwyczajny poświęcony pamięci Jana Kiepury, słynnego tenora zatytułowany „Aria dla Krynicy”. Gwiazdą tego wieczoru będzie Artur Ruciński, występujący na takich scenach jak Teatro alla Scala, Royal Opera House Covent Garden, Opéra Bastille, San Francisco Opera, Deutsche Oper Berlin a ostatnio Metropolitan Opera w Nowym Jorku, artysta który na kilka dni przed występem w Auditorium de Palma de Mallorca, w Hiszpanii, postanowił zaśpiewać przed festiwalową publicznością w Krynicy. Ponadto w koncercie udział wezmą śpiewacy uznani i niezwykle cenieni przez publiczność i krytykę: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk, Jacek Ozimkowski.  Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Piotra Wajraka.

 

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. W tym roku odbywa się po raz 41.

Na początek - chopiniści. Zacznijmy od genialnego Grigorija Sokołowa, o którym niespełnione marzenia snują melomani w Nowym Jorku (artysta nie lubi zmian strefy czasowej, więc rzadko bywa za oceanem), a który regularnie bywa na krakowskim festiwalu. Na otwarcie usłyszymy więc wielką pianistykę: Chopina i Schumanna (15 sierpnia, Filharmonia Krakowska). Z koncertem Sokołowa ładnie współgra finał „Muzyki w Starym Krakowie”, w którym oba Chopinowskie koncerty pod batutą maestro Tadeusza Strugały zagrają młodzi artyści: Szymon Nehring i Krzysztof Książek (31 sierpnia, FK).
Wiele niespodzianek czeka miłośników muzyki dawnej – w końcu to od zawsze mocna strona festiwalu; tak było nawet w czasach, gdy nad Wisłą jeszcze mało komu śniło się o nurcie wykonawstwa historycznego. Tłumy słuchaczy z pewnością przyciągnie recital Jordiego Savalla. Kataloński artysta, współtwórca i dyrygent zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations, tym razem wystąpi jako instrumentalista, prezentując utwory na violę da gamba Johna Dowlanda, Tobiasa Hume’a i Marina Marais (22 sierpnia, kościół oo. Bernardynów).

W podobnym renesansowo-barokowym tonie będzie utrzymany koncert kwintetu Onyx Brass (17 sierpnia, dziedziniec Collegium Maius), według „BBC Music Magazine” najbardziej klasycznego wśród brytyjskich zespołów dętych. Zespół udowodni, że błyszczący blachą skład (dwie trąbki, waltornia, puzon i tuba) może z powodzeniem grać dzieła Claudio Monteverdiego, Henry’ego Purcella, Thomasa Tallisa, Andrei Gabrielego czy Anthony’ego Holborne’a. W kręgu muzyki dawnej utrzymany będzie też powrót na festiwalową scenę obdarzonej pięknym sopranem Elżbiety Towarnickiej, która wraz z towarzyszeniem grającego na organach Marka Stefańskiego wykona Geistliche Lieder Bacha (21 sierpnia, kościół św. Marcina).
Kompozycje średniowieczne wypełnią koncert Ensemble Gilles Binchois (23 sierpnia, Kopalnia Soli Wieliczka), dzieła Andreasa Hakenbergera, XVII-wiecznego śpiewaka kapeli królewskiej w Krakowie, zaprezentuje Schola Cantorum Gedanensis (19 sierpnia, kościół na Skałce), a wyjątki z Psałterza Dawidów z tekstem Jana Kochanowskiego i muzyką Mikołaja Gomółki zabrzmią dzięki kwartetowi wokalnemu Triplum (26 sierpnia, kościół św. Marka).
Uroku koncertom będą przydawać starannie dobrane festiwalowe miejsca. Wśród arcydzieł polskiego malarstwa w Sukiennicach zabrzmią dzieła Bachów: Jana Sebastiana i Carla Philippa Emanuela zagrają klawesynistka Elżbieta Stefańska i wiolonczelista Bartosz Koziak (16 sierpnia). Dawna muzyka polska uniesie się pod sklepienie gotyckiego kościoła św. Katarzyny – solistów oraz zespoły Collegium Zieleński i Królewskich Rorantystów poprowadzi Stanisław Gałoński, współtwórca i dyrektor artystyczny festiwalu (18 sierpnia). Wśród złoconych barokowych ołtarzy kościoła Bożego Ciała Czech Ensemble Baroque złoży hołd czeskim twórcom XVII i XVIII wieku (21 sierpnia), a dzieła Mozarta, Bartóka i Beethovena w wydaniu Kodály String Quartet zagoszczą w kameralnym wnętrzu franciszkańskich krużganków (25 sierpnia). Bo muzyka brzmi najpiękniej w starym Krakowie. (Barbara Skowrońska)

W dniach 22-25 sierpnia trzeba być w Zakopanem!

Podczas tegorocznych spotkań w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zaplanowane zostały Dni Narodowe: Albański, Rosyjski, Indonezyjski, Polski. Uczestnicy festiwalowych wydarzeń na co dzień oglądani podczas koncertów, wychodzą do festiwalowej osady, by wspólnie śpiewać, tańczyć i bawić się z publicznością. Przez cztery dni Dolna Rówień Krupowa wypełniona będzie wykonywanymi wspólnie melodiami z różnych stron świata oraz  krokami radosnych tańców, prezentującymi różnorodny folklor górali. Rosjanie zaproszą do wspólnego tańca o nazwie jochor, który jest narodowym tańcem Buriatów. Podczas Dnia Górali Polskich będziemy mogli zatańczyć polkę, zbójnickiego czy hajduka. Podczas dni narodowych będzie można zasmakować również regionalnych dań i potraw, którymi częstować będą zespoły. Albania przygotowywać będzie miksy sałat i revani- słodki deser, Rosja buuzy, czyli mięso w cieście gotowane na parze, a Indonezja zaskoczy nas egzotycznymi przysmakami.

jn/materaly prasowe