- A
- A
- A
Rewelacyjni Czesi na FMP. RECENZJA
"Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska" - ten tytuł książki Józefa Reissa zapisał się w pamięci wielu uczniów szkół muzycznych mocniej niż jej treść. Taka idea - udowodnienie, że zasługuje ona na najwyższe uznanie - jest bliska twórcom Festiwalu Muzyki Polskiej.Do Krakowa przyjeżdżają zagraniczni muzycy wykonujący polski repertuar, by później promować go w swoich krajach. Pomysł znakomity, choć Chopin, czy wspołcześni polscy kompozytorzy takiej promocji nie potrzebują - są wystarczająco znani.
Przez wiele lat Stanisław Gałoński odkrywał zapomniane utwory polskich kompozytorów renesansu i baroku udowadniając, że w niczym nie ustępują muzyce europejskiej tych czasów.
W piątek, zagraniczni turyści, którzy przyszli do bazyliki oo. Franciszkanów z niedowierzaniem i zachwytem oklaskiwali religijne dzieła Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela. Nowe brzmienie i nowego ducha, bliskiego historycznemu brzmieniu tych dzieł, nadało im rewelacyjne wykonanie praskiego zespołu Collegium 1704, kierowanego przez Vaclava Luksa. Barokowa orkiestra występuje od 8 lat, ale jest już dobrze znana i krytykom i melomanom, zbierając entuzjastyczne recenzje. Muzycy grają w niezwykle emocjonalny i spontaniczny sposób, wydobywając z barokowej muzyki prawdziwie romantyczne uczucia. Po każdej pięknie zagranej frazie uśmiechają się do siebie i publiczności. Już dawno nie widziałam zespołu, któremu granie sprawiałoby tak dużo radości a ta radość udziela się słuchającym. Równie znakomici, jak instrumentaliści są wokaliści a wśród nich, nagrodzony gorącymi brawami, Tomas Kral, obdarzony głosem stworzonym do baroku, basem o dźwięcznej barwie tenoru. Niezwykły głos i niespotykana muzykalność.
Collegium 1704 na europejskich estradach promuje muzykę Jana Dismasa Zelenki - kompozytora zwanego czeskim Bachem. Wychowywał się wprawdzie i działał w kręgu niemieckiej tradycji muzycznej, ale bliżej mu do włoskiego baroku. Dzięki interpretacji praskiego zespołu można było usłyszeć jak - nowatorskim brzmieniem - Zelenka wyprzedził swoją epokę.
Polskim akcentem czeskiej części koncertu było wykonanie Officium Defunctorum, skomponowanego na uroczystości żałobne Augusta II Mocnego. Akcentem irytującym były piski i zgrzyty tramwaju, który podobnie jak w pobliskiej Filharmonii, jest dominującym " instrumentem" krakowskich koncertów.
Wypada mi polecić Państwu płyty Collegium 1704 bez tych zbędnych , brzmieniowych atrakcji. Te płyty z pewnością kupią wszyscy, którzy byli na piątkowym koncercie, bo opuszczając bazylikę mówili jedno: fantastyczni muzycy, fantastyczna muzyka, fantastyczny wieczór !
Beata Penderecka
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze