„PAY WHAT YOU WANT” to metoda płatności za kulturę, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych i powoli zjednuje sobie sympatyków w Europie. Na czym polega? Widz przychodzi do teatru, ogląda spektakl, a po przedstawieniu sam decyduje ile zapłaci za bilet. W Polsce na tej zasadzie działają już niektóre restauracje oraz internetowe sklepy z muzyką i literaturą. Poza tymi wyjątkami, nasza oferta kulturalna, aż do tej pory nie korzystała z tej nowatorskiej formy płatności.

- Dzięki „ PAY WHAT YOU WANT ” na przedstawienie Teatru Odwróconego może przyjść każdy – student poszukujący kulturalnego fermentu i dyrektor oddziału banku, który lubi wspierać sztukę. „Różnice w zasobności portfela nie stanowią tu przeszkody. Wszyscy mamy prawo do odbioru sztuki. – mówi Szymon Budzyk, reżyser spektaklu „nocdzieńsen” , prezes Fundacji Sz(t)uka Teatru, współzałożyciel Czystej ReFORMY -Teatru Odwróconego. - Moim zdaniem, w dobie kryzysu to jest rozwiązanie najbardziej fair. Pielęgnuje uczciwość, otwartość na siebie i drugiego człowieka” – dodaje.

Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony po raz kolejny zaskakuje wyborem miejsca dla swojego spektaklu. Z postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Polmosu przenieśli swoje działania do malutkiego pomieszczenia, dawnego magazynu części samochodowych na krakowskim Kazimierzu. Nietypowa, ascetyczna przestrzeń „Pokoju Mirona B.”, nowego miejsca wydarzeń kulturalnych na mapie Krakowa, sprzyja wytworzeniu intymnej atmosfery pomiędzy aktorami a widzem. – Tak bezpośrednia konfrontacja jest wyzwaniem dla obydwu stron. Ale… nie ma nic bardziej intrygującego niż emocje… a tych w naszym spektaklu nie brakuje – zapowiada reżyser.

"Nocdzieńsen " powstał na kanwie tekstu, który jest debiutem dramaturgicznym Karoliny Fortuny, absolwentki krakowskiej PWST, prywatnie - małżonki reżysera. Jak mówi autorka, postaci dramatu odzwierciedlają tych, których spotyka się każdego dnia, nieraz - we własnym, lustrzanym odbiciu. Wszystkie zmagają się z lękami i samotnością, przed którą bynajmniej nie ratuje domowe ognisko. Akcja, jak w antycznej tragedii, rozgrywa się w domu, gdzie postaci, podglądane przez widzów i komentujący chór, przeżywają swój dzień, noc i sen.

Warto dodać, że spektakl bierze udział konkursie na Najlepsze Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Czysta ReForma – Teatr Odwrócony rozpoczęła swoją działalność w lipcu 2012 r. podczas festiwalu Golden Vision Music and Art w Katowicach, w postindustrialnej przestrzeni dawnej Huty Uthemanna. Przestawiła tam swój pierwszy, budzący niemałe kontrowersje performance pt. „_____flaxibus intro”. Dwa miesiące później, zainspirowana działaniem w loftach, rozpoczęła prace nad spektaklem „nocdzieńsen ” w przestrzeniach krakowskiej szkoły tańca „LoftToDance” mieszczącej się w dawnej Fabryce Polmosu. Tam też miało miejsce kilka początkowych pokazów spektaklu. Obecnie działa w „Pokoju Mirona B” przy ul. Halickiej 2. Cechą charakterystyczną jest fakt, że próby Czystej ReFormy mają charakter otwarty i zwłaszcza w sezonie letnim odbywają się w przestrzeniach publicznych.

Oprócz aktywności teatralnej Czysta ReForma prowadzi intensywną działalność w przestrzeni multimedialnej. Projekt „Czyste akcje w sieci” polega na zachęcaniu internautów - fejsbookowiczów do aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez współtworzenie rodzaju internetowych happeningów, których zwieńczeniem są wydarzenia organizowane w przestrzeni rzeczywistej. W akcjach pt.: „Puknij się w duszę” i „Witkacy ReBorn czyli internetowe obchody urodzin Staszka Ignaszka” czynny udział wzięło około 70. osób z całej Polski.