Nagrodzona publikacja R.Frosta pt. „The Oxford History of Poland - Lithuania" wydana w 2015 roku dotyczy dziejów uni polsko - litewskiej od XIV wieku  

- W swojej książce chciałem pokazać fenomen Uni Polsko - Litewskiej i zrozumieć dlaczego trwała tak długo -  powiedział w wywiadzie dla Radia Kraków prof. Robert Frost.

Historyk jest absolwentem Uniwersytetu w St Andrews i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obronił w UCL School of Slavonic and East European Studies. Obecnie pracuje w University of Aberdeen.

Nagroda "Pro Historia Polonorum" jest przyznawana co pięć lat za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym, dotyczącą historii Polski lub regionu środkowoeuropejskiego (z uwzględnieniem związków Polski z tym regionem).

Celem konkursu jest przybliżenie Polakom dorobku obcych badaczy studiujących polską przeszłość i zarazem zachęcenie obcokrajowców do podejmowania tej tematyki. Polska historiografia zawdzięcza nie od dziś wiele badaniom historyków działających poza granicami kraju. Nie tylko polscy emigranci, lecz także uczeni obcego pochodzenia wnosili zawsze i wnoszą nadal wiele nowego do wiedzy o przeszłości Polski odkrywając nieznane wcześniej źródła, ukazując polską historię z nowej perspektywy, a przede wszystkim promując naszą kulturę i historię w świecie.  

Zwycięzca otrzymuje statuetkę Galla Anonima [prekursora polskiej historiografii i zarazem obcokrajowca], zaś autorzy wyróżnieni mianowaniem do nagrody otrzymają pamiątkowe dyplomy.

 

Dotychczasowi laureaci:

T. Snyder, Sketches from a Secret War. A Polish Artist’s Mission to Liberate Soviet Ukraine, Yale 2005

A. Polonsky, The Jews in Poland and Russia, vol. 1-3, Oxford 2010 – 2012

 

W tym roku kapituła nagrody przyznała także dwie nagrody honorowe. Otrzymali je : Paul W. Knoll z USA „w uznaniu znakomitych osiągnięć w badaniach na dziejami Polski średniowiecznej, a zwłaszcza historii Uniwersytetu Krakowskiego” oraz historyk i publicysta polskiego pochodzenia  Adam Zamoyski „w uznaniu za znakomity wkład w rozwój polskiej historiografii oraz wielkie zasługi w propagowaniu historii Polski w całym świecie”.


Do tegorocznej Nagrody "Pro Historia Polonorum" wpłynęło ponad 160 zgłoszeń

Nagrody wręczył podczas uroczystości w Audytorium Maximum UJ  marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Ogłoszenie laureatów nagrody konkursu "Pro Historia Polonorum" rozpoczęło obrady III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. W kongresie bierze udział ok. 250 historyków z całego świata, zaplanowanych zostało blisko 30 paneli tematycznych i szereg imprez towarzyszących w tym Salon Książki Historycznej. Kongres odbywa się co pięć lat i jest cyklicznym spotkaniem uczonych z różnych regionów świata, którzy w swoich badaniach zajmują się nie tylko problematyką związaną z historią Polski ale również jej kulturą, sztuką czy nauką. Tematem przewodnim kongresu jest „Dawna Rzeczpospolita historia-pamięć-dziedzictwo".

Kongres potrwa do soboty 14 października

 

 

 

jd/mat.pras.kongresu