Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prezydent złożył życzenia urodzinowe kompozytorowi Andrzejowi Zaryckiemu

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2021.05.07 17:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:27 )
Jest Pan twórcą wyjątkowym, który kształtuje najlepsze gusta, a jednocześnie bawi i wzrusza. Wiele Pana utworów na trwałe zapisało się w pamięci słuchaczy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do kompozytora Andrzeja Zaryckiego z okazji jego 80. urodzin.

Fot. RK

"W dniu Pana osiemdziesiątych urodzin pragnę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pana dotychczasowej działalności artystycznej i pracy pedagogicznej. Należy Pan do grona wybitnych osobowości polskiej kultury jako twórca piosenek, muzyki filmowej, teatralnej i telewizyjnej oraz wychowawca kolejnych pokoleń młodych muzyków. Wiele Pana utworów na trwałe zapisało się w pamięci słuchaczy. Są wśród nich zwłaszcza niezapomniane piosenki Ewy Demarczyk, z którą współpracował Pan przez wiele lat, ale także piosenki i pieśni pisane dla innych wykonawców. Dzięki Pana kompozycjom swoje muzyczne życie zyskały wiersze wybitnych poetów: Ewy Lipskiej, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, Leszka Długosza"- podkreślił Andrzej Duda w liście udostępnionym w piątek na stronie Kancelarii Prezydenta.

Jak przypomniał, olbrzymi dorobek Zaryckiego stanowi twórczość teatralna i filmowa, na którą składa się ponad trzysta tytułów. "Imponująco przedstawia się współpraca z Teatrem Telewizji, w którym Pana muzyka towarzyszyła między innymi inscenizacjom sztuk Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza, a także spektaklom opartym na utworach Zofii Nałkowskiej, Bolesława Leśmiana czy Czesława Miłosza. Jest Pan twórcą wyjątkowym, który kształtuje najlepsze gusta, a jednocześnie bawi i wzrusza. Tworzy Pan muzykę ulotną i pełną swobody, a zarazem mającą w sobie walor refleksji i powagi" - zauważył prezydent.

W jego ocenie o niezwykłej wrażliwości artysty świadczą utwory skomponowane z myślą o najmłodszych słuchaczach i widzach. "Szczególne uznanie budzi Pana działalność na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży z niepełnosprawnościami. Współtworzone przez Pana Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty oraz cykliczne koncerty +Zaczarowane Radio Kraków+ dały wyjątkową okazję do tego, by młodzi wokaliści mogli zaprezentować swój talent i doskonalić swoje umiejętności" - zaakcentował.

"Nie sposób też pominąć Pana związków z Krakowem, który umiłował Pan na równi z rodzinnym Zakopanem. Rozumiejąc dobrze ten szczególny sentyment, dziękuję za to, że pielęgnuje Pan oraz współtworzy wyjątkowy klimat, jaki emanuje z Piwnicy pod Baranami, z którą od tylu lat jest Pan blisko związany. Dziękuję za Pana wierność temu niepowtarzalnemu miejscu, która zaowocowała tak wspaniałym artystycznym dorobkiem. O Pana zasługach świadczą liczne nagrody i odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - wskazał Andrzej Duda.

"Raz jeszcze proszę przyjąć najlepsze życzenia dobrego zdrowia i wielu sił do dalszej pracy twórczej. Niech krajobraz rzeczy pięknych, jaki wyłania się z Pana utworów, stale Panu towarzyszy, a satysfakcja z dotychczasowych dokonań będzie dla Pana zachętą do dalszego dzielenia się swoim talentem, wiedzą i doświadczeniem" - dodał prezydent.

Andrzej Zarycki urodził się 7 maja 1941 r. w Zakopanem. Jest kompozytorem muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej i filmowej, a także poezji śpiewanej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Autor kompozycji do licznych spektakli i przedstawień telewizyjnych. Współpracował z "Piwnicą pod Baranami" i Ewą Demarczyk, współtworząc takie jej przeboje jak „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego” i „Na moście w Avignon”. Jego kompozycje wykonują również inni artyści. Był kierownikiem muzycznym teatrów, realizuje się jako pedagog i angażuje w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami m.in. skomponował muzykę do spektakli Teatru Radwanek - amatorskiej grupy teatralnej złożonej z osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

PAP/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię