Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pożegnanie z wystawą "Miłość rosła wraz z upływem czasu"

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2016.09.01 13:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:43 )
Jeszcze tylko do niedzieli w Muzeum Czapskich oglądać można wystawę poświęconą fundatorom kolekcji.

Elżbieta z baronów Meyendorff Hutten-Czapska (1833-1916), fot dzięki uprzejmości MNK

"Miłość rosła wraz z upływem czasu" w Muzeum Czapskiego

Jeszcze tylko do niedzieli w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie oglądać można wystawę  "Miłość rosła wraz z upływem czasu. Emeryk hr. Hutten-Czapski (1828-1896) i Elżbieta z Meyendorffów Hutten-Czapska (1833-1916). W rocznicę śmierci". Ekspozycja upamiętnia dwie niezwykle ważne dla powstania kolekcji postaci.
Hrabia Emeryk Hutten-Czapski (1828-1896) był wybitnym kolekcjonerem, twórcą najwspanialszej kolekcji monet i medali polskich, pomysłodawcą stworzenia muzeum hrabiów Czapskich, a jego żona Elżbieta z baronów Meyendorff Hutten-Czapska (1833-1916) to faktyczna twórczyni Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i następnie sprawczyni jego ofiarowania miastu Kraków. Elżbieta Czapska była też ilustratorką i wydawczynią katalogów zbiorów zgromadzonych przez męża.

Ostatnie dni wystawy to bardzo oryginalna promocja. Im dłużej jesteście parą, tym większą dostaniecie zniżkę!

Stanisław i Teofila Wyspiańscy (7 lat stażu małżeńskiego) kupiliby bilet na naszą wystawę z 10-procentową zniżką. Teodora i Jan Matejkowie (29 lat razem) dostaliby aż 30 procent rabatu. Jadwiga i Józef Mehofferowie (47 lat!) weszliby za złotówkę. Muzeum Narodowe w Krakowie żegna się z ekspozycją Miłość rosła wraz z upływem czasu, opowiadającą o założycielach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, udzielając parom zniżki tak wysokiej, jak długi jest ich staż. Aby ją uzyskać, wystarczy w piątek i sobotę (2 i 3 września) pokazać w kasie muzeum jakikolwiek „dowód” wspólnego życia, np. datę wygrawerowaną na obrączce, wypisaną na ślubnym zaproszeniu lub zdjęciu. Ponadto w piątek o godz. 17.00 historię miłości Czapskich przybliży kurator ekspozycji Mateusz Woźniak. W niedzielę, w ostatnim dniu wystawy, można ją oglądać za darmo.

A już od wtorku 6 września w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego sztukę dawnych medalierów przybliży wstawa De re nummaria – starodruki medalierskie ze zbiorów MNK. Pokażemy na niej blisko 70 starodruków o tematyce medalierskiej, wydawanych od XVI do końca XVIII wieku, oraz 24 mapy. Ich wartością  są często wspaniałe ilustracje.

jn.mat prasowe

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię