Koleje tej książki należą już nie tylko do historii literatury, ale także do historii okresu, w którym pierwszy raz ujrzała ona światło dzienne. Niedbale opublikowany tom, poddany dwukrotnej cenzurze, zarówno Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, jak również wydawcy, poeta odrzucił i nie uznawał go za swój właściwy debiut. Dopiero po 48 latach od daty pierwodruku "Pęd pogoni, pęd ucieczki" będzie mógł się ukazać w równie efektownej i oryginalnej postaci, w jakiej pomyślał go autor.

Twórczość Ryszarda Krynickiego kojarzona jest współcześnie przede wszystkim z dwoma zjawiskami: z jednej strony – z politycznie zaangażowaną, nieufną językowi poezją Nowej Fali, z drugiej zaś – ze swoistym wyciszeniem i skróceniem oddechu wiersza, które to dominują w ostatnich tomach poety. Tym ciekawsze i potrzebne wydaje się przypomnienie, że autor "Przekreślonego początku" rozpoczynał swoją literacką podróż nie jako poeta polityczny, lecz kontynuator awangardy nawiązujący do poematu rozkwitającego Tadeusza Peipera.

 

Ryszard Krynicki. Urodzony 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin (Austria). Poeta, tłumacz. Zaliczany do poetów Nowej Fali. Współzałożyciel krakowskiego Wydawnictwa a5, które prowadzi wraz z żoną od 1991 roku. Laureat m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Fundacji im. Kościelskich (1976), Fundacji im. Jurzykowskiego (1989), niemieckiej Nagrody Gundolfa (2000) oraz Ministra Kultury (2006). Ostatnio wydał tom "Przekreślony początek" (2013). Większość życia spędził w Poznaniu, obecnie mieszka w Krakowie.

 

BG/materiały wydawcy