Pod względem frekwencji ekspozycja ta ma szansę zrównać się z bardzo popularną w 2014 r. prezentacją prac Stanleya Kubricka, którą obejrzało 43,5 tys. osób. "+Maria Mater Misericordiae+ to ekspozycja o bardzo specyficznym charakterze, dotycząca sztuki religijnej. Mimo, że zgromadziła działa najwybitniejszych twórców jest wystawą trudną - ikonograficzną. Założyliśmy, że minimalna frekwencja wyniesie ok. 37-38 tys. zwiedzających. Tę liczbę w ubiegły weekend już przekroczyliśmy, więc myślę, że oprócz tego, że jest to duże wydarzenie artystyczne, będzie to także znaczący sukces frekwencyjny" - mówił dziennikarzom dyrektor MNK Andrzej Betlej.

In bliżej końca, tym zainteresowanie wystawą było większe. W dni powszednie oglądało ją ok. 500 osób, a w soboty i niedziele codziennie około tysiąca.

 8 i 9 października godziny zwiedzania zostały wydłużone do godz. 20.

Finisażowi towarzyszyło: w  sobotę specjalne oprowadzanie po wystawie w gmachu głównym Muzeum, w niedzielę koncert Sinfonietty Cracovia i wybitnego austriackiego flecisty Vienna Philharmonic Orchestra Waltera Auera w Sukiennicach oraz oprowadzanie tematyczne "Welon jasnością podobny do błyskawicy. O ikonach Opieki Bogurodzicy" po Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczpospolitej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Muzycznego akcentu nie zbrakło także w ostatni weekend wystawy - 9 października w gmachu głównym MNK wystąpi chór Schola Cantorum Cracoviensis, działający przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Zaplanowano także zwiedzanie ekspozycji z przewodnikami.

Ponad 90 najpiękniejszych wizerunków Marii - Matki Miłosierdzia zostało sprowadzonych do Krakowa przy okazji ŚDM z muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych, głównie z Włoch. To obrazy, rzeźby i grafiki takich artystów, jak Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Durer, Lorenzo Ghiberti, Francisco Zurbaran czy Peter Paul Rubens.

Rzadko się zdarza, aby w polskim muzeum pokazywanych było na jednej wystawie tak wiele arcydzieł największych światowych mistrzów. Zwiedzający mogą zobaczyć różne przedstawienia Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, karmiącej Dzieciątko, Bolesnej, modlącej się w intencji ludzkości.

Na wystawie obok prac bardzo znanych artystów są także dzieła wybitne, ale anonimowe, a jej dopełnieniem jest sześć obiektów z polskich kolekcji m.in. Madonna z Klonówki - rzeźba szafkowa z końca XIV wieku.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Fundację Jana Pawła II dla Młodzieży.

 

 

PAP/bp