Nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące finały opowieści; odtworzone po latach zapomnienia układy choreograficzne z barokowych traktatów, czyli taniec i sztuka aktorska w komedii dell’arte  – Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na premierę spektaklu Pewnego razu w Wenecji, która odbędzie się 22 lutego, o godz. 17, w Teatrze Ludowym.

Pewnego razu w Wenecji to opowieść o karnawale weneckim. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”, by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Komedia dell’Arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach.

Specjalnie, aby przywrócić współczesnym widzom barokowe choreografie Balet Dworski „Cracovia Danza” pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, słynną z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.

Spektakl Pewnego razu w Wenecji wystawiany jest w ramach cyklu „Niedziele dla tańca”, czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie balet pokazuje najciekawsze przedstawienia taneczne. Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia.

Pewnego razu w Wenecji
Premiera: 22.02.2015, godz. 17.00
Teatr Ludowy, Duża Scena, Osiedle Teatralne 23

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń
scenografia: Izabella Czarnecka
maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska
Reżyseria świateł: Grzegorz Marczak


jn