Na wystawie zobaczyć można ok 400 dzieł blisko 50-ciu malarzy polskiego i żydowskiego pochodzenia, działających w XIX i XX wieku.
Wśród autorów prac są artyści znani (Maurycy i Leopold Gottliebowie, Mela Muter, Eugeniusz Zak, Alicja Halicka, Roman Kramsztyk, Artur Nacht-Samborski) i niemal zapomniani (Julia Acker, Jakub Pfefferberg), przedstawiciele polskich środowisk artystycznych i emigranci tworzący kolonie artystyczne w Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku. Na wystawie sąsiadują ze sobą pejzaże Krakowa, Łodzi, Kazimierza nad Wisłą, Zakopanego, Paryża, Wenecji i Jerozolimy.
Większość twórców należała do generacji, o której losach, na różny sposób, przesądził wybuch II wojny światowej. Wystawa ukazuje ich sztukę w całym jej bogactwie i wielu kontekstach nierozerwalnych związków z kulturą polską i europejską.
Jak mówi kurator wystawy Tomasz Ratajczyk: "Muzyka żydowska ma w Polsce rzeszę stałych fanów, do której co roku dołączają ci mniej wierni. Wszyscy spotykają się przy okazji Festiwalu Kultury Żydowskiej, zwłaszcza w czasie zamykającego go koncertu Szalom na Szerokiej. Podobnie rzecz ma się z miłośnikami i kolekcjonerami sztuki żydowskich malarzy. Zapoczątkowana przez Wojciecha Fibaka – jeszcze pod koniec lat 90. – moda na modernistyczne malarstwo z kręgu École de Paris pozwoliła wypromować wiele nazwisk artystów dotychczas mało znanych".
Wernisaż, w piątek 29 czerwca o godz. 18.00, uświetnią wiersze, piosenki, opowiadania Leszka Długosza – „W zaroślach pamięci”.
- A
- A
- A
Od żydowskiej mistyki do europejskiej awangardy
"Od Maurycego Gottlieba do Artura Nachta-Samborskiego. Polsko-żydowskie środowisko artystyczne 1870 1970" -to wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, przez krakowską Space Gallery.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie
-
06:56
W niedzielę w Małopolsce na przemian chmury i słońce, nadal chłodno
-
20:19
Śmiertelny wypadek na Rysach i wychłodzeni Hiszpanie na Szpiglasowej Przełęczy
-
18:25
W pełnym rozkwicie. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia pól rzepaku
-
22:05
Istoty pozaludzkie.Co daje status osoby prawnej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze