- A
- A
- A
Obrazy M. Gierymskiego prześwietlone
Muzeum Narodowe w Krakowie poddało kompleksowym badaniom 41 obrazów Maksymiliana Gierymskiego. Badania przeprowadza Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, które jest wyposażone w najnowocześniejszy na świecie sprzęt do badań nieinwazyjnych dzieł sztuki.Maksymilian Gierymski
Jabłoń nad Potokiem/fot. P. Frączek
Jabłoń nad Potokiem/fot. P. Frączek
Obóz Cyganów/fot. P. Frączek
Obóz Cyganów/fot. P. Frączek
Wyjazd na polowanie/fot P. Frączek
Wyjazd na polowanie/fot. P. Frączek
Konna kawalkada w brzezince/fot P. Frączek
Konna Kawalkada w brzezince-fragment/fot. P. Frączek
crop_free
1
/ 8
W projekcie wykorzystywane są interdyscyplinarne badania z zakresu historii sztuki i archiwistyki, które obejmują polskie i zagraniczne kolekcje muzealne, w tym prywatne, rynek antykwaryczny oraz zbiory biblioteczne i archiwalne, przede wszystkim na terenach Polski, Niemiec, Czech, również w celu próby zlokalizowania dzieł uznawanych za zaginione. Prace badawcze z dziedziny konserwacji oraz nauk ścisłych, wykonywane w oparciu o nieinwazyjne metody badawcze, umożliwią określenie techniki i technologii wybranych, reprezentatywnych obrazów Maksymiliana Gierymskiego. Podstawę stanowią analizy i fotografie w świetle widzialnym, świetle ultrafioletowym, w promieniach podczerwonych oraz promieniach rentgenowskich. Obserwacje w światłach analitycznych wzbogacone zostaną badaniami składu pierwiastkowego farb wykonywanymi za pomocą spektroskopu fluorescencji rentgenowskiej.
W wyniku przeprowadzonych do tej pory badań nasz zespół wyodrębnił kilka charakterystycznych cech techniki i technologii Maksa Gierymskiego. Artystę wyróżnia, np. sposób budowania nastrojowego światła w nokturnach uzyskiwanego na bazie żółcieni kadmowej. Ponadto, wykonane rentgenogramy ujawniły interesujący fakt, iż wiele obrazów Gierymskiego kryje pod spodem inne kompozycje, zamalowane przez artystę. Uzyskanie tak unikatowej wiedzy w odniesieniu do twórczości jednego z najważniejszych artystów polskich XIX wieku znacznie wzbogaci stan badań na temat rozwoju polskiej sztuki oraz ułatwi atrybucję prac Gierymskiego, w tym również weryfikację dzieł wątpliwych i przypisywanych artyście – mówi dr Aleksandra Krypczyk, kurator zaplanowanej w 2014 roku wystawy „Sławny – nieznany? Maksymilian Gierymski: dzieła – inspiracje – recepcja”, która zostanie otwarta w MNK w 140. rocznicę śmierci malarza.
Muzeum Narodowe w Krakowie jednocześnie zwraca się z apelem informacje na temat zaginionego w czasie II Wojny Światowej obrazu Maksymiliana Gierymskiego „”Zima w małym miasteczku”

Zima w małym miasteczku
(Wojciech Musiał/mat. prasowe)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze