Dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki Bogusław Schaeffer urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. Jako pierwszy podjął w Polsce gatunek teatru instrumentalnego.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby" i "Tutam".

Był człowiekiem Renesansu  - tak Bogusława Schaeffera wspomina jego student, dziś prof. Marek Chołoniewski ze Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie:

- Zajmował się wieloma dziedzinami, był znakomitym pedagogiem, wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie, a od lat osiemdziesiątych był profesorem Mozarteum w Salzburgu. Z tym miastem był szczególnie związany w ostatnich latach. Tam odszedł, tam doczekał swoich ostatnich lat. Te dwa miejsca: Kraków i Salzburg.

Stefan Kisielewski nazwał go "ojcem nowej muzyki w Polsce". Jest autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytów XX wieku".

W 1952 r. przez kilka miesięcy Bogusław Schaeffer kierował działem taśmoteki i płytoteki  "Polskiego Radia” - Rozgłośni w Krakowie. W latach sześćdziesiątych współpracował z rozgłośnią także jako autor audycji muzycznych.

 

 

(PAP/Mateusz Borkowski/sp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.