Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagroda dla książki o Zagładzie

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2014.04.25 11:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Książka krakowksiego uczonego Grzegorza Niziołka "Polski teatr Zagłady" otrzymała tegoroczną Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych.

"Polski teatr Zagłady" to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. I zarazem pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady. Grzegorz Niziołek daje pełny przegląd zjawisk teatralnych - od wyreżyserowanej przez Leona Schillera "Wielkanocy" po "(A)pollonię" Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi - w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy "symbolicznych zadośćuczynień" i pułapki "retoryki wzniosłości".
Niziołek odwraca znaną konstatację, "że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust", i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego "złego widzenia" ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru. Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów.
Grzegorz Niziołek (1962) - Zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną w polskim teatrze, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Jego eseje teatralne zostały zebrane w tomie Sny, komedie, medytacje (2000). Opublikował książki poświęcone twórczości Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego: "Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy" (1997) i "Warlikowski. Extra ecclesiam" (2008). Jest autorem monografii "Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Różewicza" (2004). Wydał antologię "Dziady. Od Wyspiańskiego do Grzegorzewskiego" (1999, wspólnie z Tadeuszem Kornasiem) i "Zła pamięć: przeciw-historia w polskim teatrze i dramacie" (2012, z Moniką Kwaśniewską).
Wydawcy publikacji: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Nagroda Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych została ustanowiona w 2012 roku. Jest to nagroda honorowa, przyznawana w drodze dwustopniowego głosowania przez wszystkich członków Towarzystwa, reprezentujących niemal wszystkie ośrodki badań teatralnych, performatywnych i dramatologicznych. Nagroda przyznawana jest w Międzynarodowym Dniu Książki, w dniu urodzin Wiliama Szekspira, ale także w rocznicę pierwszego zebrania Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. W zeszłym roku Nagrodą uhonorowano książkę Marka Waszkiela "Dzieje teatru lalek w Polsce 1944-2000" ( Wyd. Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).
materiały prasowe/jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię