Żyjemy w epoce muzeów. Po transformacji ustrojowej 1989 roku, a w szczególności po przełomie tysiącleci, muzealny boom dotarł wreszcie do Europy Środkowej. Czechy, Polska, Słowacja i Węgry stały się placem budowy nowych przybytków dla sztuki. Dziś w Radiu Kraków rozmawiamy o ważnej książce, która ukazała się nakładem MCK w Krakowie - „Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014)”, pióra krakowksiej uczonej dr Katarzyny Jagodzińskiej.

Po latach zaniedbań powstało kilkadziesiąt nowych siedzib dedykowanych muzeom i centrom sztuki współczesnej (bo właśnie tych instytucji powstaje najwięcej) – zarówno w gmachach stawianych specjalnie dla pomieszczenia sztuki współczesnej, jak też w budynkach na potrzeby tej sztuki adaptowanych. Zlokalizowane są tak w stolicach i dużych miastach, jak i poza utartymi szlakami. Mieszczą się w nich nie tylko nowe instytucje, ale również muzea wyrastające jeszcze z tradycji XX, a nawet XIX wieku.

Środkowoeuropejskie muzea minionego ćwierćwiecza to fenomen, który został uchwycony przez Katarzynę Jagodzińską w obszernej publikacji „Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014)”. Książka ta będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat czasu muzeów w naszej części Europy. Podczas spotkania padną pytania o znaczenie muzeów sztuki współczesnej dla miast i ich mieszkańców, o wyzwania stojące przed muzeami, o specyfikę muzeów w Europie Środkowej. Mowa będzie o muzealnej architekturze, ich miejscu w przestrzeni miasta, roli społecznej, kolekcjach.

Koło Kultury w RK po 21.00. Zaprasza Justyna Nowicka.

RK