W ramach wspomnianego projektu prowadzone są również prace nad wydaniem katalogu dzieł wszystkich Gierymskiego. Istotna część prac badawczych polega na opracowaniu możliwie pełnej bazy danych na temat zaginionych dzieł artysty.
Poszukiwane są informacje dotyczące dzieł Maksymiliana Gierymskiego utraconych w czasie II wojny światowej, jak również dane na temat prac, których miejsce przechowywania pozostaje nieznane.
Wiele z tych dzieł zostało sprzedanych jeszcze za życia artysty i znajduje się prawdopodobnie w prywatnych kolekcjach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Ameryce Południowej. Do tej grupy prac zaliczane są m.in. obrazy: Powrót pana Tadeusza , Czerkiesi pędzący do ataku , Pojedynek Tarły z Poniatowskim , Wypadek w podróży , Kozacy w pochodzie idący przez miasteczko oraz Wiosna w małym miasteczku .
Najistotniejsze dzieła Gierymskiego należą dzisiaj do polskich muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dwa niezwykle ważne dla twórczości artysty obrazy znajdują się w zbiorach zagranicznych: w Kunsthalle w Kilonii oraz w Oblastni Galerie w Libercu.
Jednak kilkanaście dzieł artysty wciąż pozostaje na liście dzieł utraconych w wyniku działań wojennych 1939–1945. W grupie tej znajdują się m.in. obrazy: Alarm w obozie powstańczym ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zima w małym miasteczku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Wieczornica ukraińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Pochód ułanów z kolekcji prywatnej.
W sprawie informacji na temat zaginionych dzieł Maksymiliana Gierymskiego Muzem Narodowe w Krakowie prosi o kontakt z kuratorem wystawy oraz kierownikiem projektu „Gierymski” dr Aleksandrą Krypczyk:
Email: [email protected]
Tel.: 0048 12 43 35 431
Obrazy M. Gierymskiego prześwietlone
mat. prasowe
- A
- A
- A
MN szuka zaginionych dzieł M. Gierymskiego
W związku z przygotowaniami do wystawy twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) oraz badaniami związanymi z projektem „Gierymski” Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje wszelkich informacji na temat prac malarskich i rysunkowych tego artysty oraz związanych z nim dokumentów.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie
-
06:56
W niedzielę w Małopolsce na przemian chmury i słońce, nadal chłodno
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze