Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Literacki początek roku

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2014.01.10 13:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:04 )
Zapowiedzi krakowskich i małopolskich wydawnictw
Nowe książki
Już w tych dniach w krakowskich i małopolskich wydawnictwach zapowiedziane są pierwsze literackie premiery.
Na co najbardziej czekamy?
Wydawnictwo Znak zapowiada nową powieść Pawła Huellego . Przyszło nam na nią czekać kilka lat, to będzie jak czytamy w zapowiedziach, kolejna książka, w której jednym z głównych bohaterów jest Gdańsk. "Gdańsk to tkanka mojego życia" mówi autor.Jest dla niego wielką inspiracją, a w tej powieści to też legendarne i geograficzne Kaszuby. Huelle podkreśla też w wywiadach, że po raz pierwszy tak głęboko czerpie ze swojego życia i z biografii rodziców.
W Znaku ukazuje się też oczekiwana, kolejna książka Grażyny Jagielskiej. To świadectwo jej cierpienia, które doprowadziło ją do szpitala psychiatrycznego. Książka nosi tytuł , a w podtytule "147 dni w psychiatryku". To jej osobisty "lot nad kukułczym gniazdem", a szpital to Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, w której leczeni są m. in. wojenni weterani z Afganistanu.

Jest też w nowościach Znaku wywiad - rzeka. Rozmowa, jaką redaktor naczelny wydawnictwa Jerzy Illg prowadził z profesorem Andrzejem Szczeklikiem. I jak sam autor podkreśla, rozmowa niedokończona, przerwana niespodziewana, nagłą śmiercią profesora. Rozmawiają o przeszłości i teraźniejszości, o sprawach fundamentalnych i o drobiazgach, o filozofii, muzyce, medycynie, a przede wszystkim o ludziach. Książka nosi tytuł

W Wydawnictwie Literackim na otwarcie nowego roku praca totalna: monumentalne opracowanie profesora Andrzeja Chwalby . Rzecz o pierwszej wojnie światowej ukazuje się w przeddzień 100 rocznicy jej wybuchu. To pierwsza od lat polskojęzyczna, w pełni aktualna i pierwsza tak wszechstronna popularnonaukowa synteza Wielkiej Wojny.
Będą nowe książki ubiegłorocznej noblistki Alice Munro. Już w kwietniu polska premiera tomu , który Alce Munro napisała w 1982 roku. Piękne, nieustannie zaskakujące opowiadania a w nich: miłość, zdrada, smutek, żałoba, współczucie.
Wydawnictwo Literackie zapowiada też w tym roku nowe skandynawskie uderzenie. Tym razem zaproponuje czytelnikom książki pisarzy norweskich i duńskich, chociaż w marcu wszystko zacznie się od zbioru szwedzkich opowiadań kryminalnych pt. W zbiorze znajdą się niepublikowane wcześniej teksty m. in. Johana Theorina, Pera Wahlo, Heninga Mankella i Stiga Larssona. Miesiąc później jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat w Norwegii Karla Ove Knausgårda. Literatura wymagająca, mocna, poruszająca bolesne i trudne sprawy.
Na pierwszą połowę roku zapowiadana jest też najnowsza powieść Gai Grzegorzewskiej, krakowskiej mistrzyni kryminału, nagrodzonej m. in. Wielkim Kalibrem. to początek nowej serii, w której jednym z bohaterów staje się Kraków ze swoimi najbardziej ponurymi tajemnicami.

W zapowiedziach Czarnego dużo znakomitych tytułów. Już wkrótce premiera książki szwedzkiego autora Görana Rosenberga ( w świetnym tłumaczeniu Mariusza Kalinowskiego) . Ta książka wywołała w ojczyźnie autora duże poruszenie, bo opierając ja na historii swojej rodziny Rosenberg dotknął momentów w historii bywa że w Szwecji zapomnianych. To między innymi opowieść o tym, jak więźniowie obozów koncentracyjnych trafiali po wojnie do szwedzkich miasteczek, jak byli tam przyjmowani, jaka czekała ich przyszłość. Wstrząsająca książka o pamięci czasu i miejsca.
Aż do marca przyjdzie nam poczekać na zupełnie wyjątkowy wybór reportaży dokonany przez Mariusza Szczygła. Jak czytamy w zapowiedziach: to zbiór prezentujący najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku. Na dwa tomy składa się sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1900 a 2000 rokiem". Zbiór nosi tytuł .

Barbara Gawryluk

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię