Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Laureaci nagrody im ks. J.Tischnera

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2015.04.09 15:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
Krakowski filozof Jacek Filek, Antoni Kroh nowosądecki pisarz, etnograf, tłumacz oraz Jan Młynarczyk z Torunia z Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych Arkadia - zostali laureatami nagrody Znaku i Hestii im. ks Tischnera.

Laureaci nagrody im ks. J. Tischnera: (od prawej) J. Młynarczyk, J. Filek, A. Kroh i Ł. Tischner sekretarz Nagrody. Fot. JD

Posłuchaj: o laureatach nagrody mówi Łukasz Tischner, sekretarz Nagrody

Nagroda Znaku i Hestii im ks. Józefa Tischnera przyzynawana od 2001 roku, jest prestiżowym wyróżnieniem dla wybitnych intelektualistów, pisarzy oraz działaczy społecznych. Promuje wartości bliskie patronowi nagrody, łączące w stylu myślenia i postawach: intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.

 - Wszystkich tegorocznych laureatów łączy głęboka wrażliwość na twarz drugiego człowieka - powiedział Radiu Kraków Łukasz Tischner sekretarz Nagrody.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: ks. A. Boniecki (przewodniczący), bp G. Ryś, W. Stróżewski, P.M. Śliwicki, Ł. Tischner (sekretarz), K. Wigura, H. Woźniakowski.

 

Nagroda im. ks J.Tischnera przyznawana jest w trzech kategoriach.

Nagrodę w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości" otrzymał filozof Jacek Filek. Jury doceniło jego publikację pt. "Etyka. Reinterpretacja"

W uzasadnieniu jury podkreśla, że autor "nie boi się twierdzić, że etyka jest nauką i pwrócić do pytania: "Jak żyć?". Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczenia dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić "Ty" a nie "Ja".

- Nie boję się fundamentalnych pytań, których zadawania nauczył mnie także ks. Tischner - podkreślał w wywiadzie dla Radia Kraków,   Jacek Filek.

Laureatem nagrody w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" został Antoni Kroh, wróżniony za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki pt. "Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich", w której "z humorem i czułością kreśli sylwetki ukochanych twórców, ale przypomina też o propagandowym uwikłaniu sztuki ludowej".

- Zaskoczyła mnie decyzja kapituły - wyznaje szczerze Antoni Kroh - bowiem wobec niektórych tez ks. Tischnera bywałem nastroszony i dawałem temu wyraz.

Nagrodą w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" uhonorowany został Jan Młynarczyk, prezes Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych "Arkadia" z Torunia.

"Jego niespożyta kreatywność i głęboka empatia - czytamy w uzasadnieniu jury - pozwalają mu dostrzegać nowe wyzwania i szanse. Jest on pionierem i bardzo skutecznym promotorem działań, które służą usamodzielnieniu się osób niepełnosprawnych - czy to poprzez tzw. zatrudnienie wspomagane, czy tzw. mieszkalnictwo treningowe".

- Staramy się przełamywać stereotypowe patrzenie na człowieka niepełnosprawnego intelektualnie - podkreśla Jan Młynarczyk - i wychodzić z tego spotkania, o którym mówił ks. Tischner z drugim człowiekiem, aby wysłuchać go, dowiedzieć się o tym kim on jest, jakie on ma marzenia nawet jeżeli jego intelekt jest słaby.

Każdy z laureatów otrzyma nagrodę pienieżną w wysokości 33 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Uroczyste wręczenie nagrody Znaku i Hestii im ks.J.Tischnera odbędzie 22 kwietnia się podczas inauguracji 15. Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Tegoroczne Dni Tischnerowskie  odwoływać się będą do tytułu jednego z najważniejszcyh dzieł filozoficznych jakie pozostawił  ks. Józef Tischner  "Spór o istnienie człowieka"  

- Warto zwrócić uwagę na istniejące różnice w postrzeganiu u człowieka - tłumaczy wybór tematu Wojciech Bonowicz, biograf filozofa.  


W ramach Dni Tischnerowskich odbędzie się  m. in. międzynarodowa sesja naukowa dotycząca współczesnych koncepcji natury człowieka a  najważniejszy wykład spotkań w ramach Colloquia Tischneriana, wygłosi wybitny filozof i teolog, laureat nagrody Templetona ksiądz prof. Michał Heller.
 

Dni Tischnerowskie odbywać się będą w Krakowie od 22 do 25 kwietnia. Po raz pierwszy w tym roku poprzedzą je otwarte dla publiczności spotkania i lekcje czytania Tischnera w specjalnej Strefie Tischnera w Radiu Kraków. Oficjalna inauguracja Strefy w najbliższą niedzielę 12 kwietnia. 

Zobacz: Radiowa Strefa Tischnera

 

jdruzynska

Strefa Tischnera w Radiu Kraków, fot. Klaudyna Schubert
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię