Zamek Królewski na Wawelu startuje z nowym, specjalnym cyklem opowieści muzealnych online - #przezdziurkęodklucza. Powstał specjalnie na czas zamknięcia ekspozycji. - Będziemy w krótkich filmikach pokazywać co dzieje się w muzeum, jakie prace trwają w wawelskich ogrodach, o zbiorach opowiedzą nasi kustosze. Razem z nami przejdziecie przez zamknięte komnaty zamku. W ten sposób Wawel pozostaje dla Was otwarty – zapowiadają organizatorzy.

Na kanale Teatru Mumerus w serwisie You Tube można zobaczyć w całości nagrania spektakli : "ZMORA", "Koncert jubileuszowy", "To nie są drzwi", "Droga do ósmego kwadratu', "Na skrzyżowaniu kultur: Drohobycz", "1918: Bilans otwarcia", "O noc dobra, o noc dobroczynna...", "Lekcje mediolańskie", 'wpopszek", "W lustrze opowieści", "UBU", "Święto głupców", "Laputa & Lagado" i "Podróż na Księżyc". A także klipy, reportaże, fragmenty innych spektakli, wywiady. Nie możecie przyjść do Łaźni, więc przyjmijcie Łaźnię w domu – rekomendują organizatorzy.
Przypomnijmy sobie wielokrotnie nagradzany spektakl "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha, którego transmisję LIVE przygotowała w 2018 r. TVP Kultura  ramach cyklu Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski. Nagranie dostępne jest na VOD.

 

Zapraszamy do wirtualnego odwiedzenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Na czas zamknięcia dla zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie i Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich proponują korzystanie z naszych zbiorów on-line - jest w czym wybierać!

- www.zbiory.mnk.pl – ponad 130 tys. dzieł z kolekcji MNK dostępnych jest online. Nie tylko Leonardo, Rembrandt, Matejko czy Wyspiański, ale także cenne obiekty grafiki, rysunku, fotografii, rzemiosła artystycznego i uzbrojenia – to wszystko na ekranie komputera, tabletu lub smartfona. Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. „Malarstwo Młodej Polski”, „Sztuka Dalekiego Wschodu” czy „Najcenniejsze”. Na portalu znajdują się także eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie

- https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra - bogaty cyfrowy zbiór z kolekcji Biblioteki MNK czy Biblioteki Książąt Czartoryskich. Na portalu online można oglądać m.in. kolekcje muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbiorów MNK.

- https://artsandculture.google.com/…/the-national-museum-in-… - dzięki współpracy z Google Arts & Culture, Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać online bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach Muzeum (Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma").

- Facebook Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich – na profilach facebookowych będziemy publikować ciekawostki o naszych zbiorach, ludziach związanych z muzeum oraz samym muzeum w cyklu #muzealneopowieści.

- https://www.youtube.com/user/2012MNK - na kanale MNK na Youtubie dostępne są zapowiedzi wystaw, zapisy rozmów i materiały archiwalne.

- http://mediatekamnk.pl/ - archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksplorując stronę można dowiedzieć się więcej o przeszłości Muzeum.

- https://www.instagram.com/thenationalmuseuminkrakow/?hl=pl – zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w komiksowym wydaniu.

Czy spotkaliście już w Tarnowie Słonia Trąbalskiego? Cyfrowo działa także Teatr im. Solskiego w Tarnowie. - Chcemy się podzielić z Wami tym, co na co dzień robimy. A że chwilowo nie możemy Was gościć u siebie, w teatrze, zapraszamy w wersji cyfrowej – zaprasza dyrektor Rafał Balawejder. Teatr rozpoczyna akcję #kulturawdomu i udostępnia wybrane archiwalne spektakle - na początek coś dla Milusińskich - spektakl „Lokomotywa II” w reżyserii Mariusza Szaforza. https://drive.google.com/file/d/1NEbcETv7QcEJmdwfHiWF7100SbJ45LDr

Otwarte są nieliczne też krakowskiej galerie. W galerii Art Agenda Nova wystawa najnowszych prac Alicji Żebrowskiej pt.„Ikony Infiltronu”. Żebrowska to jedna z najważniejszych postaci nurtu sztuki krytycznej z lat 90-tych w Polsce. Jest autorką rzeźb, instalacji, filmów i fotografii. Jej głośne prace z cyklu "Narodziny Barbie" podejmowały temat kobiecej seksualności i na długo zapewniły artystce etykietkę "skandalistki". Od 1997 roku Żebrowska, wraz z Jackiem Lichoniem, realizuje cykl filmowy zat. "Infiltron". Istotą tego długoterminowego projektu jest uczestnictwo autorów w społecznych rytuałach. Ich pierwsze działania dotyczyły ceremonii zaślubin, cywilnych i religijnych, oraz rozwodów. Od tego czasu ich zakres poszerzył się o tematykę związaną m.in. z polityką, sportem, rozrywką, nauką, historią. „Ikony Infiltronu” to zatrzymane w formie obrazów filmowe kadry. I jednocześnie pierwsza wystawa prac malarskich Żebrowskiej.

Muzeum Etnograficzne przygotowało zestaw obiektów ze swoich zbiorów, przydatnych podczas domowej kwarantanny. Jak umilić sobie czas w domowym zaciszu? Można na przykład przejrzeć szafę i zrobić w niej wczesne, wiosenne porządki. Być może będą one impulsem do stworzenia ze znoszonych już ubrań czegoś nowego? Za wzór może posłużyć jeden z naszych obiektów: spódnica i kamizelka z przeróbki (https://bit.ly/2WaFeTe). Kto wie, może jest wśród czytelniczek i czytelników nowa Coco Chanel lub Giorgio Armani? Podpowiadamy, że w naszych zbiorach znajduje się kilka egzemplarzy zeszytów z krojami do szycia (https://bit.ly/2vjpZMH). Jednym z nich jest zeszyt należący do Eugeni Smoleniówny. Znajdziemy w nim formy na ubranka dziecięce: kaftanik, czepek, śliniaczek i powijak, a także kroje bielizny damskiej: koszule w fasonie angielskim i francuskim, koszule nocne typu „kimono”, reformy damskie oraz paski do podwiązek. Oprócz krojów, w swoim zeszycie Smoleniówna zamieściła również zestawienia proporcji szycia, objaśnienia obliczeń oraz tabele wymiarów, np. kalesonów.

Aby nie dać się chorobie należy pamiętać o odpowiednim stroju. Ciepła chusta naramienna (https://bit.ly/2xrWRDt) jest doskonałym wyborem na czas zmiennej i często zdradliwej, wiosennej pogody. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie się. Współcześnie niezwykle popularne są wielorazowe butelki na wodę. W przeszłości również z takich korzystano! W Turcji butelka wielokrotnego użytku nosiła nazwę „czutura”(tur. Ҫotra: https://bit.ly/39PcnHN). Był to przenośny pojemnik na wodę, rodzaj drewnianej manierki tureckiej, używanej w warunkach polowych przez begów.
Pamiętajmy o tym, aby pozostać w domu i nie podróżować. Na szczęście zbiory Muzeum umożliwiają podróżowanie bez wychodzenia z domu! Dlatego możemy wysłać do Państwa wirtualną pocztówkę z dalekiego Nazaretu (https://bit.ly/2TNqsjK), której autorką Jest Karimeh Abbud (1893–1955), postać niezwykła, uznawana za pierwszą profesjonalną fotografkę działającą na terenie Libanu i Palestyny.

Więcej artykułów, z których mogą Państwo czerpać inspiracje, znajduje się na stronie internetowej: https://etnomuzeum.eu/zbiory.

 

jn/materiały prasowe instytucji, www, fb,tt