O teatrze Krystiana Lupy rozmawiamy w magazynie "O tym się mówi" w czwartek po godz.13.05.

Jego droga do teatru nie była oczywista. Początkowo studiował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1963-1969 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Dyplom na Wydziale Grafiki, 1969), później przez dwa lata studiował reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej (PWSFTiTv) w Łodzi, a następnie reżyserię teatralną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w latach 1973-1977.
Lupa wypracował własny, niepowtarzalny język teatralny. W jego centrum zawsze jest człowiek - uwikłany w sprzeczne namiętności, pełen psychologicznych niuansów.


Kariera Krystiana Lupy zaczęła się w Teatrze w Jeleniej Górze. Przez wiele lat pracował w Starym Teatrze, dziś związany jest z Teatrem Polskim we Wrocławiu i reżyseruje w całej Europie.

Pracował z tekstami Witkacego, Dostojewskiego, Musila, ale jego najważniejszą fascynacją jest Thomas Berhnard, pisarz austriacki.

Dziś, w dzień 70-tych urodzin artysta pracuje w austriackim Grazu, gdzie przygotowuje inscenizację tekstu Bernharda pt. "Wycinka". Kilka tygodni temu Lupa wyreżyserował we Francji inny tekst Bernharda zat. "Zaburzenie", doskonale przyjęty przez teatralną publiczność.

Od 1983 jest pedagogiem (od 1993 w stopniu profesora) w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej, w latach 1990-1996 pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii.
Krystian Lupa jest laureatem dwóch najpoważniejszych polskich nagród teatralnych: Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję „miesięcznika „Teatr” – (1988) i Nagrody im. Leona Schillera (1992) oraz licznych festiwali krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix dla „Lunatyków” za najlepszy spektakl zagraniczny we Francji w sezonie 1998/99.
W 2009 otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną.