Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Król Edyp" RECENZJA

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2013.10.18 08:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
Tekst promujący najnowsze przedstawienie Teatru Starego kończy następujący fragment: "Wierzymy, iż projekt, adresowany współczesnej – postdramatycznej i postmodernistycznej widowni – stanowić będzie rodzaj mostu między dziełami kultury wysokiej a młodym odbiorcą kultury." Sposobów na przerzucenie tego mostu, jak się okazuje, jest kilka.

"Król Edyp" w Teatrze Starym

Jako pierwsza widza angażuje muzyka, za którą odpowiada Robert Piernikowski, współtwórca odnoszącego sukcesy w kraju i za granicą składu Napszykłat, który specjalizuje się w futurystycznym, alternatywnym hip-hopie i odważnej elektronice. Współproducentem "Króla Edypa" jest zaś Festiwal UNSOUND, którego Piernikowski jest stałym gościem. Mamy więc do czynienia z muzyką, która łączy w sobie Igora Strawińskiego, noise, apokaliptyczne, industrialne sample i tylko odrobinę oryginalnych melodii – wszystko w duchu UNSOUNDowych interferencji.

Spektakl Jana Klaty jest inspirowany "Królem Edypem" Sofoklesa i Strawińskiego. Na scenie jednoosobowy chór (Krzysztof Stawowy) posługujący się językiem francuskim, natomiast Jokasta (Iwona Budner) i Edyp (Krzysztof Zawadzki) śpiewają po łacinie. Wydaje się to być zabiegiem odstraszającym widza, zwłaszcza młodego. Francuski jest jednak ukłonem w stronę oryginalnego libretto Jeana Cocteau, a łacina nie może przeszkadzać, jeśli widz ma choć minimalne przygotowanie merytoryczne. A czy tekst tragedii Sofoklesa, na stałe wpisany nie tylko w kulturę światową, ale również zaadaptowany przez inne dziedziny życia od wielu pokoleń, może być dla kogoś niezrozumiały? Nawet jeśli postacie posługują językiem obcym, nie ma to znaczenia, bo nie o treść tutaj chodzi a o formę, a ta jest ze wszech miar godna polecenia.

Kolejnym pomostem między antycznym a młodym jest wszystko to, co widzimy. Scena zbudowana z rusztowań, przebiegająca wzdłuż i wszerz sali Helena, fantastyczne oświetlenie, dzięki któremu równolegle możemy oglądać pasjonujący teatr cieni. Kostiumy przypominające stroje nie antyczne, a rodem z post-apokaliptycznych powieści science-fiction – misternie uplecione z tworzyw sztucznych.

No i wreszcie rzecz banalna, ale w tym przypadku jakże istotna informacja techniczna – długość przedstawienia. To zaledwie 40 minut, ale w czasach, gdy młodzi ludzie mają problem z dotrwaniem do końca klasycznego, 90-minutowego filmu a podstawową formą, z którą mają do czynienia, jest kolejny odcinek ściągniętego z internetu serialu, 40 minut wydaję się być idealne.

Miłośnicy Jana Klaty-reżysera odniosą kolejny tryumf. Przeciwnicy Jana Klaty-dyrektora Teatru Starego mają kolejny argument przeciw. Miłośnicy opery też mogą kręcić nosem, bo w „Królu Edypie” anachroniczny śpiew, bez walki przegrywa w zderzeniu z potężną muzyką i dźwiękiem. Nie jest to też przedstawienie dla miłośników tzw. eksperymentów w sztuce i muzyce, bo pojęcie to zupełnie straciło znaczenie i dziś stało się zamiennikiem słowa „alternatywny”. Eksperyment zakłada możliwość porażki, nie wszystko musi być dopracowane, czasem wręcz trzeba się potknąć, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość. U Jana Klaty wszystko jest przemyślane, z premedytacją zaplanowane i dopracowane. Robert Piernikowski ma na tyle duże doświadczenie (również teatralne), że jego muzyka może jedynie zachwycać, nie ma co doszukiwać się niedociągnięć przy próbie zrobienia czegoś rewolucyjnego. Underground – o ile nadal istnieje – jest gdzie indziej, a most między klasyką a współczesnością (bo przecież już nie awangardą) stoi niezagrożony.








Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię