Galeria ARTEMIS zaprasza na wystawę najnowszych obrazów
Edwarda Dwurnika (prawie wszystkie pochodzą z 2013 roku).

Artysta zaliczył je do XXV cyklu, malowanego w technice action painting, który rozpoczął w

2000 roku.

Eksponowane obrazy są abstrakcyjnymi portretami znanych krakowian, między
innymi: Anny Dymnej, prof. Henryka Markiewicza, prof. Jacka Purchli, Ryszarda Krynickiego.

Wernisaż 28 marca o godz.18.00


Wielką wystawę prac Edwarda Dwurnika przygotowuje także krakowskie Muzeum Narodowe.

Edward Dwurnik jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych polskich artystów. Ale czy naprawdę dobrze znanym? W kwietniu 2013 roku będzie obchodził 70. urodziny. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wielką retrospektywną wystawę blisko 150 prac i grafik!

W ciągu niemal półwiecza Dwurnik namalował blisko 5000 obrazów, stworzył około 14 000 prac na papierze i niemal 3500 grafik. Wybór prac na wystawę nie był więc łatwy, ale udało się pokazać obrazy i rysunki artysty z kilkunastu najważniejszych cyklów tworzonych przez niego od 2. połowy lat 60. aż do pierwszego dziesięciolecia XXI wieku (m.in. Sportowcy, Robotnicy, Warszawa, Obrazy duże, Podróże autostopem, Namiętności, Krzyż). Ważnym punktem wystawy są rzadko pokazywane rysunki i kolaże tworzone przez Dwurnika równolegle do obrazów (cykle Mur, Jeden dzień, Moi bohaterowie, W cieniu budowli, Robotnicy).
Artysta bardzo wcześnie wypracował własny, rozpoznawalny i czytelny język sztuki, czym zaskarbił sobie przychylność instytucji i uznanie widzów oraz kolekcjonerów. Z humorem i ironią ukazuje polską rzeczywistość od czasów PRL-u do IV RP. Krytycy pisali i mówili, że jego obrazy przypominają „relacjonujące współczesne wydarzenia komiksy”, że „pochyla się nad swojską rzeczywistością”, jest jej „kronikarzem”, „piewcą Polski powiatowej”.
Dwurnik należy do tych twórców, którzy odnieśli komercyjny i finansowy sukces. Wywarł też wpływ na kilku młodych artystów. Wilhelm Sasnal nie ukrywa, że był pod wrażeniem kilku jego obrazów.


Przedstawione w Muzeum Narodowym w Krakowie prace zostały ułożone chronologicznie, dzięki czemu można dostrzec ciągłość określonych tematów w sztuce artysty.

Wernisaż w Muzeum Narodowym 22 marca o godz.18.00.