Marek Eminowicz był niezwykle silną osobowością, wychowankowie uwielbiali go, przyjaźnili się z nim dziesiątki lat po maturze. "To dlatego, że Emin kształtował spojrzenie na świat swoich uczniów" - przyznał ksiądz Leszek Garstka - proboszcz parafii św. Szczepana w Krakowie, We wtorek w Kościele św. Szczepana odprawiono mszę św. pogrzeb odbył się o 13.00 na Cmentarzu Rakowickim.

W programie Przed hejnałem wspominamy dzisiaj wybitnego pedagoga, nauczyciela historii i przyjaciela młodzieży Marka Eminowicza . Urodził się w 1933 r. w Krakowie. Pochodził z rodziny ormiańskiej o tradycjach patriotycznych. Był uczniem III Gimnazjum i Liceum im. Jana III Sobieskiego. Współtworzył organizację konspiracyjną Związek Walczącej Młodzieży Polskiej, za co w 1952 r., już jako student pierwszego roku historii UJ, trafił do więzienia.

Po odzyskaniu wolności kontynuował studia historyczne. Reaktywował Krakowską Drużynę Harcerzy im. K. Pułaskiego "Zielona Trójka". W 1969 r. rozpoczął pracę nauczyciela historii w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego. Jego pasjami były turystyka i historia. Był też zapalonym bibliofilem.

Na temat jego wymagań i niekonwencjonalnych metod nauczania krążą legendy, podobnie jak o podróżach, które organizował dla swoich uczniów. Wspólnie z młodzieżą zwiedził całą Polskę i świat. Zmarł w niedzielę 13 stycznia 2013 roku.

W Radiu Kraków wspominają go dzisiaj jego uczniowie, aktor Rafał Dziwisz oraz publicysta i poeta Wojciech Bonowicz w programie Przed hejnałem.