Ministerstwo wysoko oceniło koncepcję programową Andrzeja Betleja, zwróciło się też o opinię do związków zawodowych działających w muzeum oraz właściwych stowarzyszeń.

„To kandydatura, która nie pojawiała się na nieformalnej giełdzie nazwisk w środowisku muzealników. Jedną z najważniejszych cech dr. Betleja to zdolność do porozumiewania się z ludźmi. To człowiek otwarty, niebudujący barier. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji MNK takie cechy osobowościowe nowego dyrektora przydadzą się” - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków szef działu kultury "Dziennika Polskiego" Łukasz Gazur. 

Jak dodaje Gazur, dla Andrzeja Betleja to duże wyzwanie pomimo jego doświadczenia naukowego i zawodowego. "Ma doświadczenie kierownicze, ale nic nie da się powiedzieć nic o doświadczeniu wystawienniczym. Ale wszystko przed nami" - mówi Gazur. 

Dr hab. Andrzej Betlej jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UJ. Zorganizował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych - na ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej i kilkanaście konferencji naukowych.

Od trzech lat pełni funkcję Dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ, który to pod jego kierownictwem stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki. Z jego inicjatywy powstała stała Konferencja Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce; jest członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, a także Komitetu  Ewaluacja Jednostek Naukowych. Pracował także w zespołach eksperckich Narodowego Centrum Nauki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki".

 

 

RK