5 grudnia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się
Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych.
Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne. Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią „Drugi dziennik…” frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to, co tak naprawdę zostało, to „Bóg i piłka nożna”.

Jerzy Pilch z Wydawnictwem Literackim związany jest od dawna. Pierwszą książką, którą wydał w WL, była opublikowana w październiku 1998 roku Bezpowrotnie utracona leworęczność – laureatka Paszportu Polityki 1998 i finalistka Nagrody Literackiej Nike 1999. Krakowska oficyna wydawał jego książki do 2003 roku.

Jerzy Pilch (ur. 1952 r. w Wiśle) – pisarz, dramaturg, felietonista. Na jego frazie wychowało się całe pokolenie polskich czytelników. Ośmiokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike.
W Radiu Kraków w czasie wakacji w cyklu Nocne Delikatesy emitowaliśmy fragmenty dwóch jego powieści: "Inne rozkosze" czytał Jerzy Trela a najnowszą "Wiele demonów" Jerzy Radziwiłowicz.
materiały WL/Barbara Gawryluk