- A
- A
- A
Herta Müller dzisiaj w Krakowie!
Laureatka literackiej Nagrody Nobla spotka się z czytelnikami w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 17 kwietnia o 18:30.Instytut Goethego, który zaprosił Hertę Mülle r do Polski, tak przedstawia sylwetkę pisarki:
Herta Müller — jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej urodziła się w 1953 r. w Niţchidorf, zamieszkałej przez Niemców wiosce w rumuńskim Banacie. Do szkoły podstawowej chodziła w rodzinnej miejscowości, a następnie kontynuowała naukę w liceum w Timiszoarze. W latach 1972-1976 studiowała filologię germańską i rumuńską na tamtejszym Uniwersytecie Zachodnim.
Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała jako tłumaczka w fabryce maszyn. Została jednak zwolniona, ponieważ nie chciała podjąć współpracy z rumuńską tajną policją polityczną (Securitate). Później znajdowała już tylko czasowe zatrudnienie jako przedszkolanka lub nauczycielka.
W roku 1982, z dwuipółletnim opóźnieniem i znacznymi ingerencjami cenzury, w Bukareszcie ukazał się jej pierwszy tom opowiadań „Niziny”. Dwa lata później ten sam zbiór wyszedł w Rotbuch Verlag w Berlinie Zachodnim i został uhonorowany nagrodą literacką Aspekte za najlepszy niemieckojęzyczny debiut roku.
Poddawana coraz surowszym represjom, w marcu 1987 roku, wraz z mężem i matką na stałe opuściła Rumunię i zamieszkała w Berlinie.
W 2009 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
W Polsce od 2008 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazują się polskie przekłady utworów noblistki (autorstwa Katarzyny Leszczyńskie oraz Alicji Buras i Alicji Rosenau).
W 2010 r. wydawnictwo ha!art opublikowało tom wierszy w formie kolaży „Strażnik bierze swój grzebień“ (w przekładzie Artura Kożucha).
W 2013 nakładem Biura Literackiego ukaże się wybór kolaży z książek „Die blassen Herren mit den Mokkatassen“ i „Vater telefoniert mit den Fliegen“.
Z okazji wizyty Instytut Goethego w Krakowie prezentuje multimedialną wystawę „Herta Müller - Zaklęty krąg słów”, pokazywaną już m.in. w Niemczech, Rosji, Rumunii, Portugalii, Czechach, na Słowacji i w Słowenii. W Polsce będzie można ją oglądać tylko w Krakowie, skąd powędruje do Holandii, a później do Norwegii. Herta Müller spotka się z czytelnikami również we Wrocławiu - 19 kwietnia, o godz.18:00 w w Centrum Kultury Impart, ul. Mazowiecka 17, w ramach Festiwalu Port Literacki.
(Wojciech Musiał)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycieski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze