Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Greg Marinovich w Pauzie ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2012.10.04 14:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:49 )
Wystawa, projekcje i warsztaty "Warszawski Cyrk" w Galerii Pauza z udziałem znakomitego fotografa, dokumentalisty Grega Marinovicha

Marinovich
Greg Marinovich
Urodzony w 1962 roku w RPA.
Wielokrotnie nagradzany fotoreporter, filmowiec i fotoedytor, członek niezależnego „Klubu Pif Paf”.

Współautor książki: Bractwo Bang Bang", która opisuje przemiany demokratyczne w RPA, które fotografował wraz z Kevinem Carterem, Joao Silvą i Kenem Oosterbroekiem.
W 1991 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcia przedstawiające zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego brutalnie mordujących mężczyznę uznanego za szpiega Inkathy.
Przez ponad 25 lat zajmował się fotografią konfliktową, dokumentalną i newsową w świecie. Jego zdjęcia pojawiały się w najlepszych międzynarodowych tytułach m.in. Time, Newsweek, The New York Times, The Washington Post, Wall Street Journal, The Guardian of London i wielu innych. Jest również członkiem komitetu nominacyjnego World Press Master Class na Afrykę oraz w roku 1994 i 2005 był jurorem konkursu World Press Photo. Ponadto w 2009 roku otrzymał nagrodę Nat Nakasa za odważne dziennikarstwo. Marinovich był głównym fotoedytorem projektu Twenty Ten, koordynując pracę ponad 100 afrykańskich dziennikarzy, związanych z wszystkimi rodzajami mediów.

Aktualnie jest fotoedytorem w w IMaverick i Daily Maverick, pracuje jako fotoreporter freelancer.
Pracuje nad filmem o byłych milicjantach z Thokozy (RPA) oraz nad kolejną książką.

Wystawa „Warsaw Circus” to czarno-biały reportaż zrealizowany w 1992 roku w Warszawie. I mimo,że właściwie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu odwiedził cyrk, zdjęcia Graga Marinovicha na pewno będą dla nas czymś nowym. Autor skupia sie na codzienności pracowników cyrku, zagląda za cyrkową kurtynę, do ich sypialni, pokazuje co robią w wolnym czasie, jednocześnie zdziera z bohaterów maski, powszechnie znane z areny cyrkowej.
Czarno - biały materiał wykorzystany jest tu nieprzypadkowo , a właśnie dla podkreślenia szczerości narracji.
To nie są fotografie dosłownie o cyrku i cyrkowcach, ale o Polsce czasu przemian, o społecznym głodzie emocji i o ucieczce od mało kolorowej rzeczywistości lat 90-tych.

Zapytany o to jak po 20 latach postrzega Polskę, jak postrzega Kraków - Marinovich odpowiedział:

"Kraków jest dziś miastem pięknym, kulturowym, takim który czeka na odkrycie. 20 lat temu to była wschodnia Europa, zwykle nie używam tego słowa, ale to jest oczywiste co to znaczy. Wtedy w listopadzie Polska była depresyjna, deszczowa i zimna w sowieckim złym stylu. Najlepiej to było widoczne kiedy kelner podchodził do ciebie z miną mówiąćą : " o co do diabła ci chodzi". Hotele wtedy były nędzne, ogrzewanie grzało albo za mocno, albo za słabo.
To wszystko było bardzo depresyjne. Teraz są tu wszyscy bardziej serdeczni. To takie moje wrażenia na gorąco"

Książka "Bractwo Bahg Bang" - to wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA. W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy
fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym
Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i Joăo pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności. Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, Joăo Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.
Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwajpozostali, Greg Marinovich oraz Joăo Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule. Bractwo Bang Bang! to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.

Książkę na język polski przełożył Wojciech Jagielski.


Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II piętro)

Harmonogram wydarzeń:

• Do 21 października – wystawa fotografii Warsaw Circus w Galerii Pauza

• 4 października – spotkanie z udziałem Greg’a Marinovich’a w Galerii Pauza
18.00 – spotkanie z czytelnikami
20.00 – wernisaż wystawy Warsaw Circus

• 5 października – spotkanie z Greg’iem Marinovich’em w Empiku Junior w Warszawie

• 7 października – 12:00 - 16:00 warsztaty z fotoreportażu i fotoedycji z Greg’em Marinovich’em

Kino Pauza:

• 5 października - film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’
godz. 18:00 oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a

• 6 października - film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’
godz. 18:00 oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a.
Po seansie spotkanie z Greg’iem Marinovichem.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1544056

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię