To kolejna odsłona akcji czytelniczej Czytaj PL, która w tym roku bije rekordy – do tej pory wypożyczono aż 50 tysięcy darmowych e-booków. Akcja trwa do końca listopada – poinformowała w środę PAP Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), które organizuje akcję Czytaj PL.

Żółta instalacja na Rynku Głównym imituje otwartą książkę z ruchomymi, przewracanymi przez przechodniów stronami. Każda z 12 stron jest poświęcona jednemu z e-booków (autorstwa m.in. Wojciecha Drewniaka, Anny Kamińskiej, Filipa Springera, Camilli Lackber).

„Przez najbliższe pół miesiąca instalacja będzie zachęcić do udziału w akcji wszystkich tych, którzy dotąd jeszcze o niej nie słyszeli” – powiedziała Nowak.

Czytaj PL trwa od 2 listopada. Jak podało KBF w informacji prasowej, teraz na półmetku akcja bije ubiegłoroczne rekordy - jak dotąd czytelnicy wypożyczyli łącznie 50 tys. książek, wysłali 7 tys. zaproszeń do znajomych i 100 tys. razy odwiedzili stronę internetową akcji.

Przedsięwzięcie obejmuje blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym pięciu nowości z 2017 r.

Po raz pierwszy w akcji bierze udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO.

Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.

W tym roku po raz pierwszy akcja jest również dostępna w 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju w ramach projektu „Upoluj swoją książkę”, organizowanego z inicjatywy Instytutu Książki.


Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”

2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”                                                                                                     

3. Gregory David Roberts „Shantaram”

4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

5. Anna Kamińska „Wanda”

6. Jakub Małecki „Ślady”

7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”

8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”

9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”

10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”

11. Jon Ronson „#WstydźSię!”

12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

 

PAP/jgk