Sezon poprowadzi nowy dyrektor artystyczny Charles Olivieri - Munroe, znany już z kilku koncertów z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej.


"To dla mnie ogromny zaszczyt i radość, że rozpoczynam współracę z Filharmonią Krakowską" - mówi Artysta. "Będę pracował z grupą wspaniałych instrumentalistów, którzy z muzykowania czerpią niezwykłą radość" - dodaje.

Charles Olivieri-Munroe, 45-letni Kanadyjczyk, urodził się na Malcie, obecnie mieszka w Pradze. Od 2011 roku jest I Dyregentem Orkiestry Filharmonicznej południowej Westfalii, a od 1997 roku Dyrygentem Honorowym Orkiestry Filharmonii Północnoczeskiej w Teplicach. Od 2005 pozostaje dyrygentem gościnnym Orkiestry Festiwalu w Round Top (Teksas).

 

Od tego sezonu wraca stanowisko I Dyrygenta Gościnnego. Będzie nim maestro Gabriel Chmura. W 2001 roku został Dyrektorem Muzycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a od 2012 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Opery Poznańskiej. Gabriel Chmura od lat nieobecny na scenie krakowskiej, poprowadzi pięć koncertów , a za sprawą reaktywacji koncertów piątkowych, pojawi się na estradzie dziesieciokrotnie.


"Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej dyrygowałem wcześniej prawie co roku, ostatnio miałem jednak ponadsześcioletnią przerwę, dlatego powrót do Krakowa bardzo mnie cieszy" - mówi Gabriel Chmura. "Mam nadzieję, że razem z dyrektorem artystycznym uda się nam wypracować odpowiedni model. Nie ma powodu, żeby ta orkiestra nie stała na najwyższym poziomie" - dodaje Artysta.

 

Dyrygentem Honorowym w sezonie 2015/2016 pozostaje, niezmiennie od trzech lat, maestro Antoni Wit, który w nowym sezonie poprowadzi trzy koncerty, w tym "Symfonię pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego., wykonaną razem z Requiem Mozarta.

"Niezmiennie życzę, żeby Kraków doczekał się własnej sali koncertowej" - mówi Artysta.

 

Czytaj też tutaj:

 

"Podczas nowego sezonu nie zabraknie wielkich indywidualności" - mówi Bogdan Tosza, dyrektor naczelny Filharmonii. To dyrygenci : Jean-Luc Tingaud, Ola Rudner, Alexander Humala i Łukasz Borowicz.

"Jerzy Maksymiuk, w przeszłości szef Filharmonii Krakowskiej, właśnie u nas będzie wiosną obchodził 80. urodziny" - cieszy się dyrektor Tosza.

Na estradzie krakowskiej filharmonii wystapią też wybitni wykonawcy, m.in. : Konstantin Scherbakov, Boris Giltburg, Ewa Pobłocka, Simone Lamsma, Danjulo Ishizaka, Wojciech Śmiłek i Tomasz Konieczny. "Nie zabraknie też młodych talentów, do których mamy dobrą rekę" - dodaje Bogdan Tosza.

 

Filharmonia Krakowska włączy się w zaplanowane na jesień Dni Litwy w Krakowie. Odbędą się dwa koncerty: kameralny Kwartetu Ciurlionisa oraz piątkowo-sobotni z udziałem Lukasa Geniusasa. Wiosną odbędzie się koncert muzyki Stefana Kisielewskiego, znanego pisarza i felietonisty, ale także kompozytora. A w ramach Miedzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich zabrzmi "Tryptyk rzymski" Juliusza Łuciuka.

"Po za tym wszystkie inicjatywy, które sprawdziły sie w ostatnim sezonie, będą kontynuowane" - zaznacza dyrektor Tosza. Tak stanie się w przypadku koncertów dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz koncertów z cyklu "Muzyka języka".

"Duże nadzieje pokładmy też w Musica-Ars Amanda, który to cykl pozwala młodym dyrygentom rozwinąć skrzydła, a filharmonii zadbać o pokoleniową ciągłość" - zaznacza dyrektor Bogdan Tosza.

Czytaj tez tu:


Katarzyna Pelc (na podstawie mat.pras.)