Prezentowane w Kamienicy Szołayskich dzieła pochodzą ze zbiorów kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa Jasieńskiego, który w 1920 r. przekazał miastu ponad 15 tys. obiektów z myślą o utworzeniu osobnego oddziału Muzeum Narodowego. Jego kolekcja miała stanowić nierozerwalną całość.

Na pierwszym piętrze, zwiedzający, jeszcze do 3 stycznia, mogą oglądać "Grafikę francuską od impresjonizmu do art nouveau" czyli wybór ponad 300 grafik autorstwa tak sławnych artystów, jak Pierre Bonnard, Paul Gauguin, Edouard Manet, Camille Pissarro, Odilon Redon, Pierre-Auguste Renoir, Auguste Rodin, Paul Signac, Alfred Sisley, Henri de Toulouse-Lautrec czy Suzanne Valadon.

Wystawa „Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau” to pierwszy w Polsce tak wielki pokaz nowoczesnej grafiki we Francji z kolekcji Jasieńskiego. -  Wysoka pozycja kolekcji Jasieńskiego opiera się m.in. właśnie na efektywnym i śmiałym podążaniu z wielkim zapałem śladem tych, którzy pragnęli odnowić, dowartościować i promować grafikę par excellence współczesną, uwolnioną od akademickich reguł i ograniczeń, ceniącą indywidualność artysty, szanującą jego intelektualne i estetyczne ukierunkowania, osobisty język i temperament, zdecydowanych na tworzenie „multiplikowanych oryginałów” – mówiła Radiu Kraków kurator wystawy Krystyna Kulig-Janarek.

W salach na II piętrze na wystawie "Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne" prezentowana jest sztuka polska, grafika zachodnioeuropejska i sztuka Dalekiego Wschodu.

Przygotowane przez Muzeum Narodowe wystawy łączy wspólny nadtytuł "Niech żyje sztuka!".

3 stycznia 2016 – finisażowi wystawy Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau” będzie towarzyszyć oprowadzanie kuratorskie.