Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Film „From Hasakah with Love” z Grand Prix festiwalu „Kochać człowieka”

  • Kultura
  • date_range Niedziela, 2018.01.28 17:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:55 )
Film „From Hasakah with Love” Mohammada Farahaniego z Iranu otrzymał Kryształowe Serce, czyli główny laur 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka", który odbył się w Oświęcimiu – poinformowali w niedzielę organizatorzy.

10-minutowy obraz powstał w 2017 r. Opowiada o dziewczynie, której rodzina została zamordowana. Aby zaprotestować, postanowiła popełnić samobójstwo poprzez samospalenie przed kamerą podłączoną do Internetu.

Jury festiwalu, w gronie którego znaleźli się m.in. filmoznawca Maria Malatyńska, reżyser i dokumentalista Lidia Duda i przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce Witold Kon, zwróciło uwagę, że irański filmowiec ukazał w obrazie „krzyk rozpaczy, akt odwagi, przeciwstawienie się totalitaryzmowi i przemocy”.

„Za akceptację, ciekawość i miłość do człowieka w jego odmienności” nagrodę Złotego Serca otrzymał film „Julek Cichoboszek”, który zrealizowali Ewa i Bartosz Tobołowie z Bolechowic.

Jury przyznało dwa Srebrne Serca. Przypadły one filmowi „Dolls Don't Cry” (Lalki nie płaczą) Fredericka Tremblaya z Kanady oraz „Under pressure” (Pod presją), którego twórcą jest Diego Fandos z Hiszpanii.

Brązowe Serca odebrali: Daniel Zagórski za film „Kukułek”, Ewa i Paweł Piątkowie za „Włosy” oraz Hiszpan Mateo Garlo za „Parque”.

Jurorzy przyznali także kilka wyróżnień oraz nagrodę specjalną, którą odebrał Javier Blanco Bermejo z Hiszpanii. W filmie „Victoria” postawił on ważne pytanie: czy jest możliwa bezwarunkowa akceptacja człowieka?

Jurorzy wybrali laureatów spośród 53 filmów, wyselekcjonowanych z grona 185 nadesłanych z 22 krajów. „Publiczność i jury obejrzeli filmy krótkometrażowe, fabuły, reportaże i dokumenty. Ich wspólnym mianownikiem jest człowiek i jego miejsce w świecie” – powiedział organizator imprezy Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Festiwal rozpoczął się w czwartek. Gala finałowa, podczas której wręczone zostały nagrody, odbyła się w sobotę wieczorem. Impreza odbywała się pod patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA, afiliowanej przy UNESCO.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w styczniu 1985 r. Impreza towarzyszyła obchodom 40. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz i miasta Oświęcim. Od 1996 r. festiwal ma charakter konkursu międzynarodowego.

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię