Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Emigracyjne zdjęcia Stanisława Cata Mackiewicza

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2014.11.20 10:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:30 )
W Muzeum Historii Fotografii wystawa zdjęć jednego z największych polskich publicystów, premiera RP na Uchodźstwie, Stanisława Cata Mackiewicza.

wystawa Cat Mackiewicz

Posłuchaj co mówią autorzy wystawy Maciej Zakrzewski i Tomasz Wiech
Emigracyjne zdjęcia Stanisława Cata Mackiewicza

Ponad 50 fotografii wybranych z tysiąca negatywów, których autor nigdy nie wywołał. W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie wystawa „Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie” zdjęć wykonanych przez Cata Mackiewicza w latach 40. i 50. na emigracji w Wielkiej Brytanii. Na zdjęciach  świat polskiej emigracji, bardzo osobisty zapis autora jej ówczesnego życia, niepozbawiany elementów nostalgii, wyobcowania. Fotografie Mackiewicza stanowią znakomite uzupełnienie jego politycznej publicystyki. Poznajemy Cata nie tyle jako żarliwego publicystę, ale jako człowieka i emigranta.

- Znałam tylko rodzinne zdjęcia zrobione przez mojego dziadka - wyznaje w rozmowie z Radiem Kraków wnuczka Cata - Mackiewicza,  Agnieszka Tempska. To były zdjęcia mojej mamy, mojej starszej siostry, głównie wakacyjne. Reszty zdjęć nigdy nie widziałam, nie wiedziałam nawet o ich istnieniu. Jestem całkowicie zaskoczona tymi zdjęciami. To jest absolutna nowość.

Zdjęcia na wystawie zestawione zostały z fragmentami rozmówek polsko-angielskich Cata Mackiewicza wydanych w 1946 roku w zbiorze pt. "Mój Sekretarz" skąd zaczerpnięty został także tytuł ekspozycji.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Stanisława Cata Mackiewicza i są autorskim wyborem jej krakowskich kuratorów: historyka Macieja Zakrzewskiego i Tomasza Wiecha, laureata nagrody World Press Photo 2009. Ekspozycji towarzyszy także katalog będący swoistym uzupełnieniem pokazu.

Wystawa przygotowana została przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Historii Fotografii.

"Teraz jestem tutaj. Albo może jeszcze raczej nie" wystawa w Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów 16  w Krakowie.
20 listopada 2014 - 31 stycznia 2015 roku


jdruzynska/mat.pras

 

Stanisław Mackiewicz ps. "Cat" (1896-1966) – polski publicysta polityczny, konserwatysta monarchista. Był premierem Rządu na Uchodźstwie od 7 czerwca 1954 do 21 czerwca 1955.

Pochodził ze zubożałej polskiej rodziny ziemiańskiej, był starszym bratem pisarza Józefa Mackiewicza.
Stanisław Mackiewicz był zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. W okresie od 1928 do 1935 był posłem na Sejm z ramienia BBWR. Po agresji ZSRR na Polskę, znalazł się na uchodźstwie.

We Francji mianowany przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza członkiem Rady Narodowej RP. Był ostrym i wytrwałym przeciwnikiem polityki gen. Władysława Sikorskiego, a później Stanisława Mikołajczyka, uważając ją za kapitulancką wobec Stalina i ZSRR.

W sierpniu 1955 został zarejestrowany jako kontakt operacyjny Rober, co nie dowodzi, że podjął agenturalną współpracę. Dzięki pomocy bezpieki wydał broszurę Od małego do wielkiego Bergu. Po uzgodnieniach z władzami PRL w 1956 powrócił do Polski. Po powrocie publikował głównie w Instytucie Wydawniczym PAX. W 1964 był sygnatariuszem Listu 34 intelektualistów protestujących wobec władz PRL przeciwko cenzurze i polityce kulturalnej władz. Odmówił wycofania podpisu pod protestem. W konsekwencji wytoczono mu proces o działalność na szkodę socjalistycznego państwa poprzez publikacje w Kulturze. Proces oparty był o informacje agenturalne i został umorzony ze względu na śmierć oskarżonego.

Pseudonim Cat zaczerpnął z opowiadania Rudyarda Kiplinga o kocie, który chodził własnymi ścieżkami.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię