- A
- A
- A
"EKSCENTRYCZNE" Z MARKĄ RK
Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Sokół w Nowym Sączu zat. "Ekscentryczne" nagrodzona Marką RK.Ekscentryczne, fot. Piotr Droździk
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 5
Na wystawie w nowosądeckim Sokole spotykają się dwie wybitne krakowskie artystki: wielka dama Grupy Krakowskiej Janina Kraupe i Marta Deskur, zaliczana do pokolenia artystów sztuki krytycznej. To opowieść o osobliwych, wcale nie oczywistych korespondencjach sztuk, w których nie dialog jest najważniejszy, ale osobność i wyrazistość artystycznych strategii. Ich prac nie sposób porównywać, to wzajemne oświetlanie się, budowanie nowych subtelnych znaczeń. Wspaniałe wyzwanie dla wyobraźni!
Jak pisze kurator wystawy Wojciech Szymański " Czy Janinę Kraupe i Martę Deskur łączy coś ponadto, że mieszkają na jednej ulicy, palą cienkie papierosy, a ich propozycje artystyczne różnią się od wyznaczonych przez pisaną z uwzględnieniem podobieństw (formalnych, generacyjnych, problemowych) tradycyjną opowieść o sztuce, w ramach której są pokazywane? Zestawienie ze sobą prac obu artystek nie ma na celu zbudowania spójnej narracji o sztuce. Jest raczej ekscentrycznym ekscesem, który uwypuklając radykalną inność obu artystek względem siebie i przypisywanych im środowisk, w tej radykalnej inności właśnie próbuje szukać innej wersji opowieści o sztuce".
Marta Deskur (ur. 1962, Kraków) w latach 1983-1988 studiowała na École des Beaux Arts w Aix-en-Provence.
Od początku lat 90. realizuje prace multimedialne, łącząc zainteresowania fotografią i instalacją oraz tworząc obiekty, wideo i filmy. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, a także prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w najważniejszych galeriach w kraju, między innymi w Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku czy CSW Kronika w Bytomiu. Często czerpiąca inspiracje z ikonografii religijnej twórczość artystki sytuowana jest przeważnie w kluczowym dla zrozumienia polskiej sztuki współczesnej po 1989 roku kontekście sztuki krytycznej.
Janina Kraupe (ur. 1921, Sosnowiec) studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęła w 1938 roku (dyplom w 1948 roku). Profesor krakowskiej ASP, z którą związana była zawodowo w latach 1949-1991. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1957 roku w Grupie Krakowskiej, jednym z najważniejszych polskich środowisk artystycznych drugiej połowy XX wieku. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, między innymi na legendarnej pierwszej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku. Jej bogata i różnorodna twórczość artystyczna obejmuje malarstwo monumentalne, sztalugowe, a także grafikę. Artystka czerpie inspiracje z muzyki, literatury, astrologii, a także tradycji ezoterycznych, w tym teozofii, antropozofii i gnozy.
Wystawa trwać będzie do 17 marca 2013
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:13
Gruntowny remont centrum Szczawnicy. Uzdrowisko dostało dużą dotację
-
16:05
Otylia Jędrzejczak zaprasza dzieci z Krakowa na Otylia Swim Tour
-
15:57
DOTYK SZTUKI
-
15:45
Gwa*t na emocjach w szkole teatralnej, czyli „Utrata równowagi”
-
15:31
Czym są odrębne komisje wyborcze i kto może w nich głosować?
-
15:25
Pociągi wracają na zmodernizowaną trasę Tarnów - Leluchów
-
15:11
Prokuratorskie dochodzenie ws. zdjęcia kwestionariusza paszportowego z danymi prok. Ewy Wrzosek
-
15:05
Jak wybrać męskie spodnie trekkingowe? Praktyczny poradnik!
-
15:04
Sprawa zabójstwa w parku Dębnickim. Biegli potrzebują jeszcze jednej opinii
-
15:01
Jak marketing treści wspiera sprzedaż w branży usługowej?
-
14:53
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie?
-
14:40
Wybór odpowiedniej blachy stalowej do zastosowań przemysłowych
-
14:37
OFFSITE LINKOWANIE_24 punkty karne i co dalej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze