Na wystawie "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca" można zobaczyć dzieło "Hommage à Tadeusz Kantor", stworzone specjalnie przez izraelskiego artystę dla Galerii MCK. Międzynarodowe Centrum Kultury postanowiło włączyć się w obchody 1. rocznicy otwarcia nowej siedziby Cricoteki. Tego dnia wstęp zarówno do Galerii MCK, jak i do Cricoteki będzie bezpłatny. A warto przypomnieć, że w lipcu tego roku Markę Radia Kraków przyznano ex aequo wystawom: „Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca” oraz „W mgnieniu oka", którą dla Cricoteki przygotował Christian Boltanski.  

A wszystko zaczęło się od wzajemnej fascynacji dwu wielkich artystów.

Planując pierwszą w Polsce prezentację swojej twórczości, Dani Karavan chciał oddać hołd wielkiemu polskiemu artyście. Poznali się we Florencji w 1978 r., kiedy jeden przygotowywał tam wystawę, a drugi spektakl „Wielopole, Wielopole”. Obu artystów łączyła podobna droga (od malarstwa przeszli do pracy w teatrze), a także podejście do swojej sztuki jako „dzieła totalnego”.

Zwiedzanie w Galerii MCK rozpocznie siê od symbolicznego przekazania instalacji Hommage à Tadeusz Kantordo Cricoteki. Jeden z największych izraelskich artystów postanowił bowiem, że przekaże swoją pracę do zbiorów Cricoteki. Specjalnie zaprojektowane na krakowską ekspozycję dzieło – które jeszcze do 20 września można oglądać na wystawie w MCK – składać się będzie z rzeźbiarskiego  (biała ławka nawiązująca do spektaklu „Umarła klasa”), dwóch szkiców Hommage a Kantor(rysunki i pismo wykonane na wizualizacji komputerowej sali galerii), kopii filmów „Umarla klasa" A. Wajdy, trzech spektakli ze scenografi¹ Daniego Karavana, dokumentacji filmowej, cyfrowej i fotograficznej instalacji.

SPACER Z CRICOTEKI DO MCK:
Prowadzenie: Kinga Migalska
16.00 Cricoteka:  oprowadzanie po  ekspozycjach w Cricotece Christian Boltanski. W mgnieniu okaoraz „Tadeusz Kantor. Ods³ona druga. Dzieciñstwo”
17.15 Galeria-Pracownia przy ul. Siennej 7/5: zwiedzanie prezentacji Tadeusz Kantor. Epoka chłopca. Rysunki dla A
18.00 Galeria MCK: oprowadzanie kuratorskie po wystawie Makom. Esencja miejsca. Dani Karavan
LOTERIA z nagrodami dla tych wszystkich uczestników - każdy los wygrywa!

Ponadto:
Galeria MCK, Rynek Główny 25
Zwiedzanie wystawy Makom. Dani Karavan. Esencja miejscaz przewodnikiem
12.00 oprowadzanie kuratorskie (j.polski)
16.00 oprowadzanie w j. angielskim
13.00 – 15.00 Ślady naturyotwarte warsztaty plastyczne dla dzieci (
Warsztaty nawiązywać będą do twórczości Daniego Karavana, do jego interakcji z naturą. Dzieci będą tworzyć  medaliony z gliny, w których odciśnięte zostaną botaniczne okazy, zebrane z podkrakowskich łąk. Warsztaty przygotowane na zasadzie animacji ciągłej – w każdej chwili można dołączyć się do działań. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Warsztaty dla dzieci ([email protected])
11.00-12.00 Wielkoformatowe rysunki (dzieci 3,5-5 lat) oraz 13.00-14.00 Rysunek a przestrzeń (dzieci 6-12 lat)
Maszyna choreograficzna Schlemmer. Analogie:
godz. 17.00 Człowiek jak alfa i omega. O teatrze Oskara Schlemmera – wyk³ad prof. M.Leyko
godz. 19.00 spektakl Chipping/ Anna Konjetzky     

***
„Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca”
Dani Karavan uznawany jest za prekursora i jednego z najwybitniejszych twórców site specific- dzieł ących w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca. Tworzy formy współgrające z nim, a często tak idealnie wtopione w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jego prace oglądać można na całym świecie, jest autorem tak znanych dzieł jak Pomnik Brygady Negevw Beer Szewie (1963–1968), czy Pasaże– pomnik Waltera Benjamina w Portbou (1990-1994).
Ekspozycja przybliża twórczość artysty poprzez prezentacje filmów, zdjęć, szkiców i modeli. Widzowie będę mogli zapoznać się z tak wybitnymi realizacjami, jak plac Kikar Levanaw Tel Awiwie (1977–1988), Droga Praw Człowiekaw Norymberdze (1989–1993), czy też zrealizowane w Japonii – Drogado Ukrytego Ogroduw Sapporo (1992-1999) i Las Sztuki Murou(1998-2006).
Pierwszą w Polsce wystawę prac Daniego Karavana oglądać można w Galerii MCK do 20 września.


jn/mat. prasowe