Prawie 50 lat temu, a dokładnie 11 września 1965 roku otwarta została przy krakowskich Plantach siedziba ówczesnego BWA, dziś oficjalnie nazywanego Bunkrem Sztuki. Dwukondygnacyjny pawilon, o gigantycznej jak na tamte czasy powierzchni wystawowej ok. 1000 m2 – zaprojektowany został przez kobietę - architektkę Krystynę Różyską-Tołłoczko.
Dziś pawilon, jedna z ikon modernistycznej architektury powojennego Krakowa jesr w przededniu wielkiego remontu i jubileuszowych obchodów. Otwarcie jubileuszowych ekspozycji zaplanowane zostało w marcu przyszłego roku, ale już dziś galeria zawraca się z prośbą do swoich widzów o pomoc w przygotowaniu wystawy.
Budynek Galerii jest jednym z nielicznych w Polsce przykładów brutalizmu w architekturze. Do lat 90. XX wieku był jedyną realizacją nowoczesnej architektury w obrębie Starego Miasta.
Kuratorzy Bunkra apelują nie tylko o nadsyłanie zdjeć - na adres [email protected] można wysyłać swoje relacje, wspomnienia, dokumenty opowiadające o nieznanej historii Bunkra.
We wtorek w Radiu Kraków w Kole Kultury - więcej o jubileuszowych planach, o nowym logotypie, wielkim dziele przebudowy, która wydaje się być nieunikniona, a także o tym, dlaczego bunkier już nie chce być twierdzą...
jn