W pozyskaniu nabytków Muzeum Czartoryskich pomogli antykwariusze i księgarze. To oni poinformowali Fundację XX. Czartoryskich o odnalezieniu ksiąg i pomogli w kontakcie i w negocjacjach z posiadaczami woluminów. -Dzięki antykwariuszom udało się zakupić te nabytki w godziwej cenie, mówił Marian Wołkowski-Wolski, prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. -Musieliśmy po prostu te egzemplarze odkupić bo Polskie prawo przewiduje przedawnienie roszczeń do takich utraconych dóbr, po dziesięciu latach, nawet przy wejściu w posiadanie w zlej wierze, dodawał Wołkowski Wolski.

Jednym z najciekawszych nabytków jest tom z notatkami Księcia Adama Czartoryskiego „Rzut myśli w rożnych piśmiennych materyach” z 1803 roku w którym autor zapisał wypisy z czytanej literatury współczesnej. W zbiorze nabytków znalazły się też dwa tomy korespondencji Adama Kazimierza Czartoryskiego. Wiele z listów dotyczy działalności syna Księcia Adama: Jerzego, który zreformował szkolnictwo, między innymi Uniwersytet Krakowski.

Zakupiono także wolumin pt. Mowa Jana Pawła Woronicza na pogrzebie Księcia Adama Czartoryskiego (1823) oraz Patent na szarże oficerską dla Felicjana Leszczyńskiego 1767 r. podpisany przez Księcia Augusta Czartoryskiego.

Obiekty są w dobrym stanie, nie wymagają prac konserwatorskich, zostaną więc wprowadzone do obiegu naukowego zbiorów Biblioteki XX. Czartoryskich. Dokumenty prezentowane w siedzibie Fundacji Czartoryskich zostały zagubione w 1935 roku, ( w przypadku „Notat i wyciągów rożnych, Księcia Adama Czartoryskiego” ) lub po II Wojnie Światowej. -Trudno się dziwić radości bibliotekarza z tak cennych nabytków- mówił Paweł Wierzbicki Dyrektor Biblioteki Muzeum Książąt Czartryskich. Ważna jest tu też osoba Księcia Adama Czartoryskiego który był przecież założycielem kolekcji Czartoryskich to rzecz niebagatelna. To uzupełnienie braków w inwentarzach, dodawał Wierzbicki.

Biblioteka książąt Czartoryskich ma swój początek w tradycji biblioteki rodowej Czartoryskich. Ten księgozbiór dał początek coraz większej kolekcji. W 1780 roku wydano pierwszy katalog zbiorów. - Kolekcja była stale powiększana a formalnie o Bibliotece możemy mówić od roku 1876 kiedy powołano Muzeum Czartoryskich- mówił Wierzbicki.

Biblioteka może poszczycić się obiektami, które są unikalne. Na przykład rękopisy gruzińskie, stanowiące ewenement w skali Europy. To także 1300 pozycji pergaminowych gdzie można znaleźć akta Unii Horodelskiej, Bulle Papieskie i wiele innych.

Biblioteka ma profil humanistyczny. -Czartoryscy gromadzili głównie zbiory związane z historią Polski. Są tam dokumenty państwowe, dotyczące spraw religijnych, gospodarcze a także kolekcja Hotelu Lambert. To cenne uzupełnienie kolekcji która znajduje się w Bibliotece Polskiej w Paryżu, mówił Wierzbicki.

Biblioteka XX.Czartoryskich to ponad 240 tysięcy woluminów, w tym ponad 13,5 tysiąca rękopisów.