Na zdjęciu sala biblioteki w zamku w Pieskowej Skale, w której przechowywany jest księgozbiór sapieżyński.


Krasiczyński księgozbiór rodziny Sapiehów zostanie zakupiony przez Zamek Królewski na Wawelu - umowę w tej sprawie podpisali Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski i Michał Sapieha. Transakcja zostanie w całości sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Księgozbiór rodziny Sapiehów z Krasiczyna znajduje się na Wawelu od roku 1953, tj. od momentu przewiezienia z Kurii Metropolitalnej w Krakowie, po konfiskacie dokonanej wówczas przez Urząd Bezpieczeństwa.
W roku 2002 biblioteka powróciła do właścicieli. Jednocześnie pan Michał Sapieha zdeponował ją na Zamku Królewskim na Wawelu. Księgozbiór jest przechowywany w zamku w Pieskowej Skale - oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu. Obecnie to jedyny w Polsce nie rozproszony księgozbiór magnacki pozostający w rękach prywatnych. Biblioteka liczy 13665 pozycji w języku polskim, łacińskim, francuskim, niemieckim. Są to dzieła z różnych dziedzin wiedzy: teologii, historii, literatury, rolnictwa, przyrody. Część księgozbioru stanowią czasopisma, encyklopedie i słowniki.

Księgozbiór sapieżyński zawiera stare druki w ilości 1200 woluminów, w tym około 470 poloników. Są to głównie książki z zakresu historii oraz teologii i religioznawstwa. Wśród nich znajdują się egzemplarze o wielkiej wartości, niespotykane na polskim rynku antykwarycznym. Wśród starodruków pochodzących z XVI wieku 24 były wydane w Polsce, 34 zagranicą. W grupie XVII-wiecznych 109 powstało w Polsce, a aż 185 poza jej granicami. Starodruki z w. XVIII to zespół 850 zabytków, z czego 337 stanowią polonika, a 511 druki obce. Wiele z tych wydawnictw posiada zabytkowe oprawy i ekslibrysy o dużej wartości artystycznej. Księgozbiór ma nieocenione znaczenie dla polskiej nauki, bowiem jego zasoby są notowane w bibliografii Estreichera. Są w nim również druki Estreicherowi nieznane. W latach 1999-2002 biblioteka została zinwentaryzowana. Jest to próba odtworzenia inwentarza przedwojennego o historycznym układzie działowym.
Wśród druków obcych dominuje literatura francuska. Poza książkami należącymi do różnych przedstawicieli rodu Sapiehów (między innymi egzemplarze kodeńskie Jana i Aleksandra Sapiehów, oraz pięknie oprawione tomy z Teofilpola na Wołyniu, po Teofilii z Jabłonowskich), są tu też liczne egzemplarze z bibliotek Załuskich, Zamoyskich i Radziwiłłów.
Ze względu na swój unikatowy charakter i znaczenie dla polskiej kultury, biblioteka krasiczyńska już w roku 1973 została przewieziona do zamku w Pieskowej Skale i umieszczona w specjalnie zaprojektowanych i wykonanych szafach, nawiązujących do osiemnastowiecznych angielskich bibliotek.



Zakup księgozbioru jest możliwy m.in. dzięki uruchomionemu w roku 2012 Programowi Ministra Kultury Kolekcje.

Ministerstwo Kultury wspiera wzbogacanie zbiorów muzealnych o najcenniejsze nabytki. W zeszłym roku- dzięki dotacji MKiDN- pięć dzieł malarstwa europejskiego z kolekcji rodziny Tarnowskich z Dzikowa stało się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.