Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

70 lat Filharmonii Krakowskiej

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2015.02.06 16:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:31 )
70 lat temu – 3 lutego 1945 roku – rozpoczęła działalność Filharmonia Krakowska. Była to pierwsza w Polsce utworzona po okupacji niemieckiej instytucja muzyczna.

 

W sobotę 7 lutego 2015 roku o godz. 18.00 odbędzie się nadzwyczajny koncert z udziałem Orkiestry, Chóru oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii pod batutą Dyrektora Artystycznego naszej Instytucji – Michała Dworzyńskiego.

Program koncertu nawiązuje do repertuaru prezentowanego podczas pamiętnego pierwszego koncertu.

Krzysztof Jabłoński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej pianistyki, wykona bowiem Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Podczas wieczoru zabrzmi także Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, który to utwór przejął w świadomości Polaków miejsce zajmowane dotąd przez Pożegnanie Ojczyzny Michała Ogińskiego; Jubilatio Andrzeja Koszewskiego oraz III Symfonia Pieśń  o nocy Karola Szymanowskiego.

70 lat temu – 3 lutego 1945 roku – rozpoczęła działalność Filharmonia Krakowska. Była to pierwsza w Polsce utworzona po okupacji niemieckiej instytucja muzyczna. Przez siedem dekad wraz z Orkiestrą i Chórami wystąpili najwspanialsi dyrygenci i soliści świata.

Na estradzie Filharmonii wykonano tysiące utworów, w tym wiele prawykonań, które dla krakowskich melomanów były podstawą wychowania muzycznego, a sama Filharmonia Krakowska stała się pierwszym ambasadorem muzyki polskiej w świecie, propagując czołowe dzieła muzyki współczesnej, od Szymanowskiego do Pendereckiego", jak napisał w 1995 roku Zygmunt Latoszewski, pierwszy dyrektor Filharmonii.

Przez Orkiestrę i Chóry przewinęli się wspaniali artyści, którzy weszli do historii polskiej muzyki, wspierani przez rzeszę oddanych pracowników administracji.

Kraków kocha jubileusze, ja nieco mniej, ale do tego podeszłam z prawdziwym wzruszeniem. Historia krakowskiej Filharmonii to też moja historia - pisze na swoim blogu Beata Penderecka. CZYTAJ

"Stawiam na wysokiej klasy wykonawców" - mówi Bogdan Tosza, dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. "Od początku mojej pracy w filharmonii utrzymuje bliskie kontakty z Akademią Muzyczną i z całym środowiskiem muzycznym Krakowa" - dodaje dyr. Tosza.

"Jako meloman życzę Filharmonii pieknego, własnego miejsca, znakomitych jak dotąd muzyków, wspaniałych równiez instrumentów. Życzę także powrotu do okresu kiedy Filharmonia Krakowska słynęłą z prawykonań nowej muzyki, z odkrywania w muzyce nowych przestrzeni, które ulokują ja na bardzo istotnym miejscu w kulturze muzycznej Polski" - powiedział Bogdan Tosza.

"Ogromnie się cieszę, że w tak młodym wieku mogłem zostać dyrektorem artystycznym tak znakomitej instytucji. To zresztą moje pierwsza dyrekcja." - mówi Michał Dworzyński dyrektor artystyczny i I dyrygent Filharmonii.

"To dla mnie olbrzymi zaszczyt, pracuję przecież w rodzinnym mieście dyrygenta honorowego tej Filharmonii prof. Antoniego Wita, którego jestem wychowankiem " - dodaje Dworzyński. "Praca z tak świetnym zespołem daje dużo satysfakcji i otwiera wiele perspektyw".

"Melomanom złożę życzenia najprostsze: jak najlepszych koncertów i tego żeby jak najliczniej do nas przychodzili, chociaż to są zyczenia również dla nas. Dla samej Filharmonii chciałbymżyczyć zwiększenia budżetu" powiedział Michał Dworzyński.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię