Dzieło dedykowane żonie Elżbiecie przeznaczone jest na chór chłopięcy, trzy chóry mieszane, trzy głosy solowe (sopran, baryton i bas), recytatora i wielką orkiestrę symfoniczną. Kompozytor wykorzystuje łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza z wstawkami zaczerpniętymi z wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów. 
 
"Pasja" to dzieło epokowe, które łączy awangardowe środki muzyczne z wielką tradycją dawnych oratoriów pasyjnych (zwłaszcza pasji Bacha – aluzją do jego postaci jest też dźwiękowy motyw B-A-C-H w jednej z dwóch podstawowych serii dwunastotonowych stanowiących materiałową podstawę kompozycji). Znaczenie i prawdziwą wielkość Pasji Łukaszowej docenia publiczność całego świata – to jeden z najczęściej wykonywanych utworów XX stulecia.
 
Filharmonia Krakowska świętuje  50. rocznicę polskiego prawykonania Pasji, które miało miejsce właśnie w Krakowie. Orkiestrą w wielkim składzie z chórami mieszanym i chłopięcym 24 kwietnia pokieruje Charles Olivieri-Munroe. Partie solowe zaśpiewają Iwona Hossa (sopran), Mariusz Godlewski (baryton) i Piotr Nowacki (bas), a fragmenty narracyjne wyrecytuje Krzysztof Gosztyła.
 
50. rocznica polskiego prawykonania Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Krakowskiej

Orkiestra, Chór i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Charles Olivieri-Munroe – dyrygent
Iwona Hossa – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
Piotr Nowacki – bas
Krzysztof Gosztyła – recytator
Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz
Lidia Matynian – przygotowanie Chóru Chłopięcego

Krzysztof Penderecki – Pasja według św. Łukasza
 
 
RK/mat.pras/kp