Geneza klasztoru sięga pamięcią do XVII wieku, kiedy to król Zygmunt III Waza za namową zarządu żupy i krakowskich biskupów wezwał Franciszkanów do miasta. Warto wspomnieć o mało ciekawej sytuacji, która w tamtym czasie panowała w Polsce. Epidemie, pożary i trzęsienia ziemi, a przy tym konflikty na tle religijnym między katolikami a arianami, stanowiły podstawy do zwrócenia się do zewnętrznych stron o pomoc.
Wystawa „400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce” na Zamku Żupnym w Wieliczce ma przybliżyć turystom i mieszkańcom miasta element ściśle związany z tożsamością samego miasta.
Dawne księgi, mapy, ryciny i dokumenty – to źródło informacji o XVII wiecznym mieście i jego religijnym kontekście tworzącym lokalną tożsamość.
W jednej z sal, zwiedzający będą mogli zobaczyć obrazy, które na co dzień są niedostępne dla większości oczu. Znajdują się zazwyczaj za klauzurą i mogą podziwiać je tylko zakonnicy.
Warto też uwzględnić część wystawy poświęconą postaci błogosławionego Alojzego Kosiby, ściśle związanego z Wieliczką przez niemal całe swoje zakonne życie. Muzeum prezentuje eksponaty, z których korzystał on w ciągu życia, zajmując się miedzy innymi szewstwem.
Różnorodne relikwiarze, naczynia i szaty liturgiczne – to kolejne elementy wystawy, na które każdy zwiedzający powinien zwrócić uwagę. Nietypowa historia wspomnianych szat, o której opowiada Marek Skubisz – kurator wystawy – są dodatkowym atutem budującym wyjątkowy charakter miejsca.
Zwiedzanie wystawy wraz z kuratorem będzie możliwe w najbliższą niedziele 20 lipca 2025 roku o godzinie 12:00. Wcześniej należy zarejestrować się poprzez stronę internetową muzeum.
Wystawa „ 400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce” to głos historii opowiadanej na przestrzeni wieków, która stała się elementarnym budulcem dla lokalnej tożsamości mieszkańców małopolskiego miasta.