Spotkania z Filmem Górskim to przede wszystkim konkurs filmowy o tematyce górskiej. W tym roku do konkursu zostało zakwalifikowanych 21 filmów z 10 krajów m.in. z Kanady, USA, Francji, Argentyny i Nepalu. 16 obrazów zostanie pokazanych poza konkursem. "Wyselekcjonowaliśmy ponad 20 filmów z całego świata. Nie zabraknie produkcji polskich" - mówi Radiu Kraków Magdalena Ziaja, organizatorka festiwalu. 

Głównym trofeum, o które zabiegają twórcy filmu górskiego to Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł. Ponadto zostaną przyznane nagrody za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, obraz najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Ponadto swojego faworyta wybierze publiczność oraz młodzieżowe jury z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

Filmowy konkurs to też miejsce spotkań z podróżnikami, wspinaczami, autorami książek i miłośnikami gór. Publiczność będzie miała okazję do spotkania m.in. z alpinistą i skialpinistą, który na nartach zjechał z Manaslu, Sziszapangmy i Broad Peak, Andrzejem Bargielem. Będą także spotkania z czołowymi polskimi alpinistami i podróżnikami: Krzysztofem Wielickim, Januszem Gołębiem, Markiem Kamińskim. Ciekawie zapowiada się spotkanie z Miss Polonią i zdobywczynią wulkanów Ewą Wachowicz.

Gościem festiwalu będzie także czeski wspinacz i himalaista znany z wytyczania nowych dróg w stylu alpejskim w najwyższych górach świata. Marek Holecek zasłynął niezwykle trudnym wejściem na ośmiotysięcznik Gasherbrum I, na który 30 lat temu próbowali wejść Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka. Holecek próbował w różnych zespołach wspiąć się na szczyt od 2009 r. Wyczyn udał się za piątym razem, ale z uwagi na trudne warunki pogodowe, wszystkie próby były niezwykle dramatyczne. Holeček wraz ze Zdenkiem Hákiem wytyczyli także nową drogę na Gasherbrum I.

Tradycją Spotkań z Filmem Górskim jest wycieczka w stylu retro, której uczestnicy wędrują po Tatrach w strojach sprzed stu lat. Wycieczka nie ma z góry założonego programu, a o jej celu zdecyduje przewodnik.

W ramach imprezy odbędą się także zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego stanowiące edycję Pucharu Polski i kiermasz sprzętu outdoorowego. - Dodatkowo nowością jest to, że po raz pierwszy nasze spotkania odbędą się na zewnątrz: na górnej Równi Krupowej w centrum Zakopanego - mówi Magdalena Ziaja. 

Na Równi festiwal górski zagości od piątku 1 września. Do tego czasu pokazy filmów i spotkania z ludźmi gór będą miały miejsce w kinie Giewont. Festiwal potrwa do niedzieli 3 września, a patronuje mu Radio Kraków. 

 

 

RK,PAP/bp,ew