Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Znamy progam obchodów rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.01.29 12:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:53 )
Obchody rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej. Progam uroczystości

Fot. Paweł Krawczyk

Posłuchaj wypowiedzi Michała Rusinka
Konferencja prasowa przed obchodami rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej, fot. Paweł Krawczyk
Otwarcie Szuflady Szymborskiej, potem wystawy wyklejanek, a na zakończenie koncert Tomasza Stańki - tak będą wyglądały obchody rocznicowe. "Uroczystości rozpoczną się pierwszego lutego przed południem złożeniem kwiatów na grobowcu na Cmentarzu Rakowickim. Później tego samego dnia o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy Szuflada Szymborskiej. Na tej wystawie znajdą się przedmioty z jej mieszkania, a także będzie proces produkcji wiersza - będzie można zobaczyć od rękopisu po wiersz wydrukowany i też inne tropy poetyckie tam się znajdą" - powiedział prezes Fundacji Michał Rusinek.Otwarcie Szuflady Szymborskiej w Kamienicy Szołayskich pierwszego lutego. Natomiast wyklejanki będzie można oglądać przez miesiąc w Pracowni w piwnicach Pałacu pod Baranami od 8 lutego.

11 lutego, dwa dni po światowej premierze, Tomasz Stańko przedstawi krakowskiej publiczności utwory z płyty Wisława. Ten koncert odbędzie się w Operze Krakowskiej. Od dziś można już kupić bilety.Wisława Szymborska zmarła 1 lutego ubiegłego roku. Miała 88 lat. Była Damą Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia. Należąca do grona najwybitniejszych polskich pisarzy, Szymborska była też krytykiem literackim, felietonistką i tłumaczką. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj" z 2009 roku. Jej utwory cieszą się popularnością na całym świecie, zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.W 1996 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, przyznaną, jak napisał Komitet Noblowski: "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".Od 1997 roku poetka miała Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, z którym była związała przez kilkadziesiąt lat.(Barbara Gawryluk/IAR/jp)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię