Ekspozycja jest owocem wieloletniej współpracy z trzydziestoma gruzińskimi instytucjami kultury. Partnerem strategicznym jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Szczególne znaczenie w powstawaniu wystawy miał także Gruziński Pałac Sztuki – Muzeum Historii Kultury. Całkowita lista ponad 700 obiektów obejmuje zbiory także innych partnerskich instytucji, do których należą m. in. Państwowe Muzeum Historyczne w Kutaisi, Muzeum Historii i Architektury Pałaców Dadianich, Muzeum Archeologiczne w Batumi, Gruzińskie Narodowe Centrum Rękopisów im. Kornelego Kekelidzego. Do Krakowa przyjechały również eksponaty z Berlina, Londynu i Paryża.

- Gruzja, mimo geograficznego oddalenia, jest dla nas krajem bliskim z wielu powodów, w tym także ze względu na kontakty artystyczne i działalność polskich twórców na gruzińskiej ziemi. Mimo to nie prezentowano dotąd w Polsce fascynującego dziedzictwa kulturowego Gruzji w takiej skali - mówi dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Wystawa ma charakter przekrojowy. Przestrzeń została podzielona na dziesięć sekcji prezentujących panoramę kultury gruzińskiej od czasów najdawniejszych po awangardę. "Motywem przewodnim jest postać ludzka w jej kolejnych odsłonach, zmieniających się wraz z epokami, którym można ją przypisać. Sztuka, nawet jeśli intencjonalnie miała służyć bogom, tworzona była przez ludzi dla ludzi. Wydaje mi się, że śledzenie przemian w tym zakresie jest fascynujące samo w sobie – gdy zaczynamy od idoli sprzed siedmiu tysięcy lat, z sumarycznie ujętymi cechami antropomorficznymi, przez złotą figurkę młodzieńca z Kolchidy, postacie świętych władców i ich patronów w Gruzji średniowiecznej, następnie pierwsze portrety i XIX-wieczne fotografie, po futurystyczną wizję uskrzydlonego malarza w obrazie Petre Occhelego (1907–1937) – podkreśla kurator wystawy prof. Mirosław Kruk.

WYSTAWA „ZŁOTE RUNO – SZTUKA GRUZJI”
 
Miejsce: MNK Gmach Główny
Czas trwania: 18.04.2024-15.09.2024

Kurator i autor scenariusza wystawy – strona polska: prof. dr hab. Mirosław Piotr Kruk
Kurator wystawy - strona gruzińska: prof. George Kalandia
Koordynacja: Katarzyna Pawłowska
Projekt aranżacji wystawy: Magdalena Bujak
Współorganizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gruzińskie Muzeum Narodowe
Realizacja wystawy panoramy sztuki gruzińskiej „Złote runo – sztuka Gruzji”: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawa pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury i Sportu Gruzji