"Przed remontem niedostępne były kaplice boczne w południowej i północnej nawie i one w tej chwili już są dostępne. W jednej z kaplic, kaplicy św. Tomasza, znajduje się też makieta architektoniczna przedstawiająca naszą bazylikę dla osób niedowidzących i niewidomych. Dodatkowym udogodnieniem dla osób z dysfunkcjami słuchu jest pokój do indywidualnych rozmów, wytłumiony, w którym osoba niedosłysząca po prostu może mówić głośniej, a jednocześnie rozmowa może odbywać się dyskretnie" - mówi ojciec Piotr Ciuba, przeor krakowskiego klasztoru.
- A
- A
- A
Zakończyła się kompleksowa renowacja Bazyliki OO. Dominikanów
Bazylika OO. Dominikanów odzyskała pełny blask. Po trzyletniej, generalnej konserwacji najstarszy klasztor dominikanów w Polsce jest całkowicie dostępny. Wiele miejsc, które były zamknięte z powodu złego stanu, otworzyło drzwi przed wiernymi i turystami. Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnościami.
Bazylika jest perłą gotyku, w której znajdują się dzieła światowej rangi. Tak jak odnowione epitafium Filipa Kallimacha - włoskiego humanisty, poety i prozaika. Autorem płyty jest Wit Stwosz.
"Dzięki renowacji odkryliśmy materiał, z jakiego powstało to dzieło. W momencie konserwacji przebadaliśmy płytę i okazało się, że jest zrobiona z mosiądzu. Na tym właśnie polegało mistrzostwo warsztatu, że ten materiał był trudny do uzyskania w tym okresie. Bardziej przypominał złoto. Kolorystyka tego materiału została wybrana nieprzypadkowo, chodziło o to, żeby jeszcze bardziej podkreślić splendor uczonego, żeby lepiej go uczcić. Płyta została zafundowana przez jego spadkobierców" - mówi Bożena Opiło, konserwatorka.
Dzięki konserwacji możemy podziwić niewidoczne wcześniej na dziele Wita Stwosza detale - na przykład nożyczki czy karafki na wino.
"Jest to płyta wybitnej klasy artystycznej ukazująca uczonego przy pracy. Widać, że autor płyty, Wit Stwosz, znał się z tym wspaniałym humanistą, potrafił go przedstawić bardzo żywo" - dodaje konserwatorka.

Ostatni raz bazylika była gruntownie remontowana w XIX w., wtedy gdy odbudowano ją po wielkim pożarze miasta. Wtedy też bezpowrotnie zniszczona została gotycka polichromia. Koszt rewitalizacji kompleksowej Bazyliki Trójcy św. w Krakowie to ponad 25 milionów złotych. Kwota dofinansowania z funduszy europejskich to blisko 21 milionów złotych. W przyszłym roku dominikanie rozpoczynają obchody 800-lecia sprowadzenia ich do Polski przez biskupa Iwo Odrowąża.
Anna Kluz-Łoś/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze