- A
- A
- A
Zakończył się remont mieszkania W. Szymborskiej. Teraz będzie to miejsce rezydencji literackich
Mieszkanie Wisławy Szymborskiej, w którym poetka spędziła ostatnie 15 lat życia, decyzją Fundacji jej imienia, otworzono dla pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach specjalnego programu rezydencji literackich, jeszcze w tym roku przy ulicy Piastowskiej w Krakowie zamieszka Małgorzata Rejmer (laureatka Paszportu Polityki za "Błoto słodsze niż miód"), następnie pisarz lub pisarka Quebecu.- Doszliśmy do wniosku, że w tym mieszkaniu należy zostawić tylko jedną część taką, jaka była za życia Szymborskiej. Na tych fotelach Szymborska sadzała dziennikarzy, którzy robili z nią wywiady. Na ścianie były obrazy. Zgodnie z jej wolą musieliśmy je jednak przekazać konkretnej osobie. Zrobiliśmy więc powiększenia jej kolaży. Na razie są dwa, ale chyba jeden dowiesimy - mówi Michał Rusinek, jeden z najbliższych współpracowników poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

fot: Marek Lasyk
W mieszkaniu znaleźć można także... kota i małpę. "To motywy z jej twórczości. Tu są takie maleńkie kieliszeczki do nalewek lub wódek. One są absolutnie obrzydliwe, ale są przywiezione ze Szwecji. Tu jest kubeczek. Ona się zachwyciła, że teraz można robić nadruki na kubeczkach. Ten nie ona zrobiła. Ona robiła kubeczki z napoisem 'I love Limerick' i 'Od Wisławy' z takimi małpami. Wręczała to znajomym. Jakiś znajomy zrobił jej taki kubek z napisem 'Wisława', który znaleźliśmy w kuchni" - opowiada Michał Rusinek.
- Tu mamy najśmieszniejszą rzecz, którą sobie zażyczyła. Gdy kupowała to mieszkanie, nie było tu tej ściany. Poprzedni właściciele mieli połączony salon z kuchnią. Ona stwierdziła, że woli to oddzielić. Wymysliła, żeby było tu okienko. Architekci wnętrz, którzy zostali poproszeni o pomoc, zaprojektowali to okienko. Nazywa się to obrzydliwe - wydawka - kontynuuje opowieść współpracownik poetki.

fot: Marek Lasyk
Kuchnia w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej jest nowoczesna, przystosowana do hotelowych potrzeb. W mieszkaniu są dwie sypialnie. "Jedna to był niegdyś 'pokoik Urszulki'. Chodziło o Urszulę Kozioł, przyjaciółkę Szymborskiej, poetkę, redaktorkę miesięcznika Odra, która często przyjeżdżała do Krakowa. Mieszkała tutaj chyba dwa razy. To faktycznie był pokój do pracy" - mówi Rusinek.
Ostatnim pomieszczeniem jest ulubiony pokój poetki. "Ona miała tutaj łóżko, tutaj była poezja ułożóna alfabetycznie. Na ścianie mamy rękopis 'Radości pisania'. Mam nadzieję, że pisarze, którzy będą tutaj mieszkać, będą doznawać radosnych odczuć związanych z czytaniem i pisaniem" - podkreśla prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

fot: Marek Lasyk
Program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki prowadzi Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)
Najnowsze
-
21:33
Po co nam historia z 27.05.2022
-
20:45
RT @JDruzynska: Anna Polony podczas gali jubileuszowej w Sukiennicach. 95 lat @RadioKrakow https://t.co/2WMrwQStxY
-
20:37
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – Leszek Długosz uhonorowany Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej… https://t.co/C4kN7vyzMK
-
20:20
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – Leszek Długosz uhonorowany Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej
-
19:39
Ponad 70 kobiet z dziećmi z Ukrainy mieszka w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach koło Krakowa. O tym w reportażu… https://t.co/qPANNti56j
-
19:14
XX Ogólnopolskie Dni Owada
-
18:38
Kraków: XX Ogólnopolskie Dni Owada pod hasłem "Nie pozwólmy im zginąć" [ZDJĘCIA]
-
18:29
Wszystko gotowe. Już o 19 Gala 95-lecia Radia Kraków @malopolskaPL @KrakowAirport @TauronPE https://t.co/Czb9K3I5IE
-
18:13
Krótszy rok akademicki na AGH z powodu Igrzysk Europejskich? https://t.co/AnhJS4mLV5
-
17:40
80. rocznica deportacji Żydów z krakowskiego getta do obozu w Bełżcu
-
17:24
"Witraże, projekty i realizacje - Adam Brincken" - wystawa w Krypcie u Pijarów
-
17:16
Krótszy rok akademicki na AGH z powodu Igrzysk Europejskich?
-
17:08
„Dom pod wiecznym piórem” Jana Polewki majową Krakowską Książką Miesiąca
-
17:01
@SzymonWantulok w najnowszym odcinku Replay o Nowym Targu, który jest stolicą... właśnie hokeja, czy unihokeja? Z… https://t.co/9en94n9CpJ
-
17:00
REPLAY #5 | Stolica Uni...hokeja
-
16:49
Halo! Halo! Tu Polskie Radio Kraków, fala 422 - tymi słowami 15 lutego 1927 r. Lena Meyerholdowa zainaugurowała ant… https://t.co/R3spvIqRVe
-
16:44
Święto Samorządu Terytorialnego. Kazimierz Barczyk otrzymał Nagrodę im. Józefa Dietla https://t.co/UmfVyPgxiT
-
16:44
Święto Samorządu Terytorialnego. Kazimierz Barczyk otrzymał Nagrodę im. Józefa Dietla https://t.co/UmfVyPgxiT
-
16:40
Stolica Uni...hokeja
-
16:29
Zabawki kupujmy z głową
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
343073