Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakończył się remont mieszkania W. Szymborskiej. Teraz będzie to miejsce rezydencji literackich

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2019.06.21 08:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:42 )
Mieszkanie Wisławy Szymborskiej, w którym poetka spędziła ostatnie 15 lat życia, decyzją Fundacji jej imienia, otworzono dla pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach specjalnego programu rezydencji literackich, jeszcze w tym roku przy ulicy Piastowskiej w Krakowie zamieszka Małgorzata Rejmer (laureatka Paszportu Polityki za "Błoto słodsze niż miód"), następnie pisarz lub pisarka Quebecu.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej
Wyremontowane mieszkanie Wisławy Szymborskiej

- Doszliśmy do wniosku, że w tym mieszkaniu należy zostawić tylko jedną część taką, jaka była za życia Szymborskiej. Na tych fotelach Szymborska sadzała dziennikarzy, którzy robili z nią wywiady. Na ścianie były obrazy. Zgodnie z jej wolą musieliśmy je jednak przekazać konkretnej osobie. Zrobiliśmy więc powiększenia jej kolaży. Na razie są dwa, ale chyba jeden dowiesimy - mówi Michał Rusinek, jeden z najbliższych współpracowników poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

fot: Marek Lasyk

W mieszkaniu znaleźć można także... kota i małpę. "To motywy z jej twórczości. Tu są takie maleńkie kieliszeczki do nalewek lub wódek. One są absolutnie obrzydliwe, ale są przywiezione ze Szwecji. Tu jest kubeczek. Ona się zachwyciła, że teraz można robić nadruki na kubeczkach. Ten nie ona zrobiła. Ona robiła kubeczki z napoisem 'I love Limerick' i 'Od Wisławy' z takimi małpami. Wręczała to znajomym. Jakiś znajomy zrobił jej taki kubek z napisem 'Wisława', który znaleźliśmy w kuchni" - opowiada Michał Rusinek.

- Tu mamy najśmieszniejszą rzecz, którą sobie zażyczyła. Gdy kupowała to mieszkanie, nie było tu tej ściany. Poprzedni właściciele mieli połączony salon z kuchnią. Ona stwierdziła, że woli to oddzielić. Wymysliła, żeby było tu okienko. Architekci wnętrz, którzy zostali poproszeni o pomoc, zaprojektowali to okienko. Nazywa się to obrzydliwe - wydawka - kontynuuje opowieść współpracownik poetki.

fot: Marek Lasyk

Kuchnia w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej jest nowoczesna, przystosowana do hotelowych potrzeb. W mieszkaniu są dwie sypialnie. "Jedna to był niegdyś 'pokoik Urszulki'. Chodziło o Urszulę Kozioł, przyjaciółkę Szymborskiej, poetkę, redaktorkę miesięcznika Odra, która często przyjeżdżała do Krakowa. Mieszkała tutaj chyba dwa razy. To faktycznie był pokój do pracy" - mówi Rusinek.

Ostatnim pomieszczeniem jest ulubiony pokój poetki. "Ona miała tutaj łóżko, tutaj była poezja ułożóna alfabetycznie. Na ścianie mamy rękopis 'Radości pisania'. Mam nadzieję, że pisarze, którzy będą tutaj mieszkać, będą doznawać radosnych odczuć związanych z czytaniem i pisaniem" - podkreśla prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

fot: Marek Lasyk

Program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki prowadzi Krakowskie Biuro Festiwalowe. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię