Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej pięknieje w oczach. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2016.11.23 14:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:00 )
Jeszcze kilka lata temu temu były obawy, że budynek się zawali, a dziś pięknieje w oczach. XIX-wieczna zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w Krakowie przed wybuchem I wojny światowej była miejscem ćwiczeń legionistów Józefa Piłsudskiego. Od dwóch lat jest w rękach fachowców, którzy o pracy w drewnie wiedzą wszystko.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Aleksandry Ratusznik
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej pięknieje w oczach

"Elewacja południowa będzie cała przeszklona, a od strony ulicy są zostawione stare zabytkowe szyby, które są izolowane i chronione od wewnątrz szybami termicznymi. Sama strzelnica ma wyjątkowy charakter. Już teraz widać jak zaczyna to wspaniale wyglądać. A jak znikną rusztowania, wszystko się wyrówna - to będzie jeden z ładniejszych obiektów w Krakowie" - przekonuje w rozmowie z reporterką Radia Kraków Andrzej Bieniek z firmy, która remontuje zabytek.

Remont strzelnicy to nie pierwsze takie wyzwanie dla tej ekipy. "Remontowaliśmy największy drewniany dom w Europie, który znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej. To dom ludowy sprzed okresu międzywojennego. Musieliśmy go odtworzyć w stylu podhalańskim" - mówi Bieniek. 

Prace trwają od 2014 roku. Na początku zdemontowano i zakonserwowano drewniane elementy. Teraz, oprócz montażu okien i drzwi, malowane są też na kolor bordowy drewaniane elementy wewnątrz strzelnicy. Wszystko będzie kosztować około 11 milionów złotych. 

Prace współfinansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Firma, która wygra przetarg będzie mogła uruchomić tu na przykład restaurację, siłownię a nawet galerię sztuki. 

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku.

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię