Urzędnicy zapewniają, że otworzą dodatkowy punkt informacyjny, żeby wymiana pieców była jeszcze prostsza i przebiegała sprawniej, mieszkańcy mają jednak wiele pytań i niejasności. Obawiają się, że nie każdy złożony wniosek ma szansę na dotację. Co ważne, trzeba też dysponować gotówką. Dopiero gdy zakończymy prace i okażemy rachunki, możemy liczyć na zwrot pieniędzy. A żeby wymienić piec węglowy na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu lub mieszkania, trzeba mieć co najmniej kilka tysięcy złotych - przyznaje dyrektor wydziału kształtowania środowiska w krakowskim magistracie.

Ewa Olszowska Dej dodaje, że największe szanse na zwrot pieniędzy w pierwszej kolejności mają duże kamienice lub bloki. [

Posłuchaj: 

]
Urzędnicy zachęcają jednak: "Złóż wniosek, wymień piec" . Radny Paweł Ścigalski zapewnia w rozmowie z naszym reporterem, że wkrótce będzie to o wiele prostsze niż jest teraz. Od marca w krakowskim Magistracie zacznie działać specjalny punkt informacyjno-doradczy. W nim znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania, zapewnia radny.

Już teraz w Urzedzie Miasta Krakowa na osiedlu Zgody 2 dyżurują pracownicy, którzy pomagają wypełnić wnioski. W nowym punkcie ta informacja będzie jednak pełniejsza - dodaje radny. Dotąd przyjęto około 900 wniosków. Można je składać cały rok, są rozpatrywane raz w miesiącu. Kraków przeznaczył na ten cel w tym roku 23 miliony zł.

Wniosek może być złożony w Urzędzie Miasta Krakowa, Kancelarii Magistratu pl. Wszystkich Świętych 3/4 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców os. Zgody 2- pokój 7, jak również przesłany na adres: Wydział Kształtowania Środowiska UMK, 31-949 Kraków, os. Zgody 2 .

Dotacje na zmianę ogrzewania na gazowe, elektryczne, czy na ciepło z miejskiej sieci przyznaje też między innymi, Oświęcim i Tarnów. Oba miasta przeznaczyły na to w tym roku po 100 tysięcy złotych. Program dopłat planuje uruchomić też Miechów i Nowy Sącz.


( Ola Ratusznik /dw)