Na ulicach Lublańskiej, Meissnera, Krzesławickiej i Młyńska miasto posadzi ponad 1400 nowych drzew. Liczbę nasadzeń udało się zwiększyć dzięki konsultacjom z mieszkańcami - drzew będzie o 350 drzew. Proporcja wynosi teraz 1 do 1,5 – za każde dwa wycięte drzewa sadzone są trzy nowe.
%article_3624297%
Urzędnicy przekonują, że 74 proc. powierzchni zajętej pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic będzie terenem biologicznie czynnym. Na torowiskach pojawią się maty rozchodnikowe, czyli alternatywa dla tradycyjnego trawnika. Maty są łatwe w montażu, odporne na suszę i wymagają minimalnej pielęgnacji. W przeciwieństwie do trawy, nie trzeba ich podlewać ani kosić, co zmniejsza zużycie wody i emisję CO₂ związaną z utrzymaniem.
Rośliny pokrywające maty rozchodnikowe filtrują powietrze, retencjonują wody opadowe i ograniczają wzbijanie się pyłów, a także pochłaniają hałas generowany przez tramwaje. W okresie wegetacyjnym tworzą wielobarwne kobierce kwiatowe, które zmieniają kolory w zależności od pory roku. Na dachach wszystkich nowych przystanków (19) też będą rośliny (w formie mat rozchodnikowych), odporne na suszę.
Jakie gatunki drzew będą rosły wzdłuż linii tramwajowej? Brzoza brodawkowata, dereń biały, grab pospolity, jabłoń ozdobna, jarząb pospolity, klon polny i pospolity, lipa drobnolistna, robinia akacjowa, sosna czarna. Do tego krzewy i kwiaty - między innymi róże, winobluszcz, forsycje, barwinki.