Nasze nominacje:-

"XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej", MNK, zespół kuratorski
- „Wpół do jutra”, Robert Kuśmirowski, a także instalacje, obrazy i rysunki Marka Chlandy, Andrzeja Dudka Dürera, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Jana Gryki, Mikołaja Smoczyńskiego, Macieja Świeszewskiego i Daniela Zagórskiego, kurator Kamil Kuitowski
- "Portrety krakowian", Leszek Sobocki, Bunkier Sztuki, kuratorka Martyna Sobczyk
- Open Eyes Art Festival, różni kuratorzy
- "Bezmatek", Teatr Ludowy, reż. Marcin Liber
- "Debil", Martyna Prześluga, Teatr im. Słowackiego, reż. Piotr Ratajczak


Nowe oblicze zyskała stała Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prezentacja została poszerzona m.in. o dzieła sztuki konceptualnej i abstrakcji geometrycznej, prace twórców krakowskiej szkoły grafiki, ę oraz prace artystów tworzących po roku 1989. W Gmachu Głównym MNK ponownie zobaczyć można sztukę secesji, modernizmu, ekspresjonizmu, formizmu, koloryzmu i awangardy. Do lutego przyszłego roku oglądać tam można wystawę "Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka".

Nowa wystawa w krakowskiej Cricotece. „Wpół do jutra” to ekspozycja przygotowana przez Roberta Kuśmirowskiego oraz zaproszonych przez artystę twórców. Mówi o naszych współczesnych lękach i obawach, ale także o naszej przyszłości.Bezpośrednim punktem odniesienia tej wielogłosowej opowieści jest twórczość Tadeusza Kantora, a w szczególności jego dzieła poświęcone tematowi trudnej pamięci i traum przeszłości. „Wpół do jutra” przenosi tę problematykę w czas współczesny: dotyka kwestii rozpadu ogólnej, uniwersalnej wizji kultury. Obok prac Roberta Kuśmirowskiego, w galerii Cricoteki zobaczymy instalacje, obrazy i rysunki Marka Chlandy, Andrzeja Dudka Dürera, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Jana Gryki, Mikołaja Smoczyńskiego, Macieja Świeszewskiego i Daniela Zagórskiego.

Głośna książka Miry Marcinów i jeden z najciekawszych reżyserów średniego pokolenia. Marcin Liber reżyseruje w Teatrze Ludowym „Bezmatek” - opowieść o doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, o niezwykłej więzi łączącej matkę i córkę. W rolach matki i córki Katarzyna Tlałka i Maja Pankiewicz. Spektakl wyprodukowany w ramach Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie.
 
W Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wystawa prac Leszka Sobockiego - jednego z założycieli i członków Grupy WPROST, artysty wizualnego i pisarza, absolwenta krakowskiej ASP. Ekspozycja zat. "Portrety krakowian" to subiektywny portret mieszkańców Krakowa: od znanych artystów czy pisarzy przez lekarzy i kuratorów po sprzedawczynię gazet. Portretom mieszkańców miasta towarzyszą autoportrety, które Sobocki tworzy od wielu lat, nawiązując do malarstwa barokowego, czy twórczości Jacka Malczewskiego.
Wystawa Leszka Sobockiego obejmuje obrazy powstałe w ciągu ostatnich dwóch dekad, część z nich pokazywana jest po raz pierwszy.

Spektakl Krystiana Lupy, wystawa mistrza grawerowania Czesława Słani, targi sztuki, debaty i konferencje. W Krakowie trwa Open Eyes Art Festival, współorganizowany w tym roku przez Akademię Sztuk Pięknych. Zobaczymy ponad 30 wydarzeń, na styku kultury i sztuki, ekonomii i biznesu. Festiwalowe działania odbywać się będę na wydziałach krakowskiej ASP,na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego czy w dzielnicy Wesoła, w dawnej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego.

Premiera na scenie Domu Machin Teatru im. Słowackiego. "Debil" to prapremiera dramatu Maliny Prześlugi, uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Dramat w przewrotny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością. Bohaterem spektaklu jest Kuba - 40-letni, niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna, który marzy, by zmienić świat i  uczynić go lepszym. Reżyseruje Piotr Ratajczak.

jn/mat.prasowe