"Ma to być miejsce nieoczywiste, pełne niespodzianek, niedomówień i iluzji. Chcielibyśmy, żeby ławki były niebanalne, bardzo nam zależy na ścieżce biegowej która zimą służyłaby jako miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego" - mówiła Katarzyna Batko, współautorka zwycięskiego projektu. 

Tajemniczy Ogród ma się również odwoływać do baśniowych korzeni. Jednocześnie dużą rolę ma odgrywać hortiterapia, czyli leczenie poprzez obcowanie z naturą. - "Tak naprawdę niewiele potrzeba, nie muszą tam być jakieś specjalne urządzenia. Wystarczą podwyższone grządki by osoba na wózku mogła odjechać i powąchać poziomki czy mięte. To niewiele kosztuje, a warto coś takiego zrobić. Na świecie to juz funkcjonuje, my dopiero raczkujemy. Rejon, gdzie się pojawią nazwaliśmy poletkami Aliny, bo w pożbliżu są ulice Aliny, Balladyny" - dodała Katarzyna Batko.

"Park nie jest dedykowany konkretnej grupie wiekowej. To miejsce zabaw dla dorosłych z dziećmi. Mamy pomysł na rozproszone place zabaw, by były w kilku miejscach. To ma być miejsce które łączy Prądnik Czerwony z Mistrzejowicami, ma być dzikie ale w nowoczesny sposób" - dodała Beata Duda - mieszkanka okolicy, współautorka projektu.

Warsztaty, podczas których mieszkańcy wspólnie z architektami projektowali park, zorganizowała Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Powstało sześć projektów, na które oddano łącznie1669 głosów. Zwycięski projekt zdobył 519 głosów. Na drugim miejscu znalazł się Prądnik Modern Park z 349 głosami, a na trzecim Eko Park Reduta, na który oddano 291 głosów.

Park Reduta będzie pierwszym parkiem w Krakowie zaprojektowanym przez mieszkańców. Miasto wstępnie szacuje, że na realizację mogłoby przeznaczyć około 6 milionów złotych. Budowa ma się rozpocząć w 2017 roku.

Zwycięski projekt można zobaczyć TUTAJ.

 

 

Aleksandra Ratusznik